Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Propozycja zmniejszenia wymagań sprzętowych do MFO3

  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    28-01-2012
    Postów
    13

    Ważne Propozycja zmniejszenia wymagań sprzętowych do MFO3

    Jak sporo osób zauważyło po włączeniu gry po jakimś czasie przeglądarka zaczyna "mulić". Jest to spowodowane wczytywaniem się sporej ilości elementów. Sporej to za mało powiedziane, bo jest tego około 500-2000. Wszystko zależy od tego, ile mapek odwiedzimy i jak długo będziemy przebywać na mniejszej ich ilości. Te elementy, o których wspomniałem to głównie grafika. Większość w formacie PNG i GIF. Dlatego, że jest ich tak wiele, nasze komputery robione pod nową generację nie wytrzymują takiej ilości. Objawia się to "zacinaniem się" gry. Szczególnie widocznym przy poruszaniu się postacią.

    Aby poprawić wydajność należy scalić kilka podobnych grafik do jednego pliku, przez co mocno zmniejszy się ich ilość. Przykładem są wszystkie elementy drzew, czy wody. Jest tak zrobione np. ze skrzyniami i z uzbrojeniem. Powinno się też zmniejszyć ilość lub zrezygnować z grafik z formatem PNG. Zajmują one więcej miejsca na dysku. JPG nie jest taki zły

    Na potwierdzenie moich słów odnośnie ilości elementów daję screeny z dodatku do przeglądarki do blokowania reklam. Gdy robiłem screeny byłem na mapie Świat: Arkadia, a wcześniej odwiedziłem Eliar, Nieprzebytą Gęstwinę, Wichrowe Wzgórze, Osadę Banitów, Langeburg, Dolinę Enny, Mglistą Dolinę i Aleję Olbrzymich Dębów. Nie dałem wszystkich screenów, ale można oszacować, że wczytało mi się około 1500 elementów.

    https://imageshack.us/a/img405/6869/screen001c.jpg
    https://imageshack.us/a/img818/6976/screen002j.jpg
    https://imageshack.us/a/img811/707/screen003r.jpg
    https://imageshack.us/a/img11/5306/screen004ia.jpg
    https://imageshack.us/a/img341/1566/screen005vg.jpg
    https://imageshack.us/a/img51/7527/screen006lo.jpg

  2. #2
    Doktor Lewatywa
    Konto usunięte
    Może jestem głupi, ale czy nowe komputery nie powinny być lepsze?

  3. #3
    Taki stan rzeczy pozwala na szybsze przechodzenie między mapkami. Wczytywanie się poszczególnych elementów jest głównie sprawą połączenia internetowego - dla nowszych sprzętów. Zmiana tego znacznie wydłuży czas wczytywania się mapy.

  4. #4
    Użytkownik
    Dołączył
    28-01-2012
    Postów
    13
    Cytat Napisał Antybristler Zobacz post
    Może jestem głupi, ale czy nowe komputery nie powinny być lepsze?
    Są lepsze, ale są też gorzej ustawione. 2- i 4-rdzeniowe procesory wykorzystują do podstawowych funkcji tylko 1 rdzeń przez co są w niektórych momentach gorsze. Np. na głównym rdzeniu chodzą aplikacje flash i pliki graficzne, a z wykorzystaniem wszystkich rdzeni gry na PC, czy ogólnie "zaawansowane" programy.


    Cytat Napisał Koridor Zobacz post
    Taki stan rzeczy pozwala na szybsze przechodzenie między mapkami. Wczytywanie się poszczególnych elementów jest głównie sprawą połączenia internetowego - dla nowszych sprzętów. Zmiana tego znacznie wydłuży czas wczytywania się mapy.
    Pomiędzy "muleniem" gry, gdzie co drugie pole mam przerwę, a 5-sekundowym wydłużeniem się wczytywania potrzebnych elementów wybrałbym zmarnować 5 sek ;P

    Teraz po obskoczeniu 5 minibossów piszę na czacie z opóźnieniem 1-2 sek, więc nie wiem, czy jest dobrze wszystko zrobione. Jak odpowiednio połączy się pliki będzie o wiele sprawniej wszystko chodziło, a czas na wczytywanie trochę skróciłby się.

  5. #5
    musaraj
    Konto usunięte
    Obrazki i animacje są zapisywane w pamięci podręcznej przeglądarki, jeżeli się nie mylę.

  6. #6
    Jan Saryusz
    Konto usunięte
    Pamięć przeglądarki to jedno, ale musaraj i benerit mają rację, inaczej mi to działa na firefoxie, inaczej na operze. Kwestia czyszczenia przeglądarki, kto prócz garstki z nas to robi? Skrócisz czas na ładowanie się mapy ale przesilisz mapę w mapie, kilka mniejszych elementów posegregowanych strefami będzie ładowało się szybciej, tak jest to chyba rozwiązane. Po wyłączeniu skype i przełączeniu antyvirusa z trybu sieciowego na dyskowy osobiście widzę ogromną poprawę. Optymalizacja łopatoligiczna - a więc zamknięcie tego czego nie używamy w danej chwili też działa. W kwestii użytkowania rdzenia spróbuj go po prostu zmęczyć i przesilić, automatycznie powinno włączyć się wspomaganie. Pamięć wirtualna też jest do zmęczenia/powiększenia. Niestety wszystko to ręcznie.

  7. #7
    Potencjalny Nabywca
    Konto usunięte
    Kto to benerit?

  8. #8
    musaraj
    Konto usunięte
    Moje multi
    Saryuszowi raczej o Koridora chodziło.

  9. #9
    Administrator
    Dołączył
    22-12-2010
    Postów
    16,753
    Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Sprawdzaliśmy naprawdę wiele opcji i obecne rozwiązanie jest jakimś tam kompromisem pomiędzy liczbą wczytywanych elementów, jakością grafik i ich wagą oraz możliwościami jakie można uzyskać na mapie (animacje, przezroczystości, warstwy).

    Jeszcze kilka słów o propozycjach:
    Scalanie grafik np. wody - obecnie jest to 48 plików po max kilka kb, które wczytują się raz i mamy "obsłużoną" jakąkolwiek wodę występującą na każdej mapie. Po scaleniu otrzymamy oddzielny plik dla każdej mapy/sekcji ważący po kilkadziesiąt/set kb. Korzyścią jest zmniejszenie liczby obiektów w obrębie jednej mapy, natomiast ogółem przeglądarka wczyta większą liczbę plików, ważących wielokrotnie więcej.

    grafiki JPG - tam gdzie można są używane -> podłoża map (nie bez straty na jakości). Wszystko co na wyższych warstwach musi obsługiwać przezroczystość, a wiec JPG odpada. Woda jest animowana, więc musi być GIF.

    Troszeczkę można by wygospodarować na drzewach (scalając je i traktując jako całość), ale to z kolei wiąże się z większą przebudową edytora/silnika mapy. Gdyby zapewniło to "przełom" jeśli chodzi o wydajność to pewnie byśmy to ruszyli, a że korzyść raczej niewielka, a pracy ogrom to niekoniecznie chcemy się tym akurat teraz zajmować. Inna kwestia to przesiadka na HTML5/canvas, ale to też ma swoje wady i ograniczenia.

    PS. Liczba grafik może być (ale nie musi) przyczyną opisanego "mulenia". Jeśli przeglądarka i system są "czyste" (minimum dodatków/pluginów, brak adware'u itp), a komputer jest chociażby średniakiem to gra działa w miarę płynnie, a na chrome nawet bardzo płynnie. Często właśnie dodatki mocno obniżają wydajność przeglądarki i zamulają ją z czasem - analizując na bieżąco obrazki/skrypty i ogólnie wszystko to co przeglądarka przetwarza.

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •