Zobacz wyniki ankiety: Który system walk na mapie (tzw. expienia) uważasz za lepszy?

Głosujących
84. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Walki losowe

    56 66.67%
  • Walki z potworami widocznymi na mapie

    15 17.86%
  • Ciężko powiedzieć, obie opcje są równie dobre

    13 15.48%
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 35

Temat: Atakowanie potworów - jaki sposób preferujecie?

  1. #1
    Administrator
    Dołączył
    22-12-2010
    Postów
    16,729

    Pytanie Atakowanie potworów - jaki sposób preferujecie?

    W chwili obecnej podstawowym sposobem walki z potworami są tzw. losowe starcia - atak następuje losowo co kilka kroków i nie mamy na to wpływu. Istnieje również możliwość zastosowania rozwiązania dostępnego w większości innych gier MMORPG - czyli starcia z potworami widocznymi na mapie, gdzie mamy możliwość decyzji czy chcemy angażować się w walkę czy nie i z którymi potworami.

    Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o których na razie nie będę pisał, bo chciałbym abyście sami wyrazili swoją opinię na ten temat. Abyście mogli zapoznać się z obydwoma systemami, na jednej z map (Jaskinia Mrocznych Zjaw) dostępne są zarówno walki losowe jak i te z widocznymi przeciwnikami. (każdy gracz ma oddzielne potworki, które widzi).

    Proszę o głosy w ankiecie i koniecznie uzasadnienie swojego zdania.

  2. #2
    kactuzz
    Konto usunięte
    To by zbyt przypominało mmo, nudne chodzenie i tłuczenie mobów.
    Aczkolwiek jakieś minibossy można zostawić. Z reszta co ja sie odzywam jeszcze nawet nie zawalczyłem z potworkiem ;D

  3. #3
    Ponexis
    Konto usunięte
    Walki z potworkami były ok w mfov2, lecz dobrym pomysłem jest energia. Jest ok, że można ustawić czy się walczy manulanie czy automatycznie. Tak powinno zostać.

  4. #4
    Cervantez-W1
    Konto usunięte
    Ja mam jedno zastrzezenie co do walki automatycznej. Wiekszosc wybiera ta opcje, zeby szybciej expic. Moglaby byc jeszcze opcja, ze nie wyskakuje nam okienko z informacja co dostalismy itd, tylko od razu przechodziloby do mapy. Te klikniecie w [X] i wylaczenie komunikato moze trwa sekunde, dwie, ale po jakims czasie staje sie nudne.

  5. #5
    benerit-W2
    Konto usunięte
    Nie mam nic przeciwko zmianom w MF, ale ta gra niebezpiecznie zbliża się do Margonema, a tego już nie uważam za słuszne.
    Margonem to fajna gra, ale wolałbym aby MF pozostało w swoim klimacie. Jeśli chodzi o walki z potworkami na mapie - to zły krok. Raz: można ich unikać, dwa: w margonemie aby skutecznie expić trzeba się logować w godzinnach nocnych lub rannych. Losowość ataków to był znak rozpoznawczy MF, praktycznie każdy z nas wspominać może chwile, kiedy próbował dojść do jakieś skrzynki czy bossa a tu wyskoczyła czwórka przeciwników i pokonała go. Nie znajomość pola ani ilości była fajna i prosiłbym aby pozostała.
    Fajnie jest brać co najlepsze z innych gierek ale system 'potworków na mapie' jest fatalny. Nawet jeśli są one 'oddzielne' dla każdego gracza, to jak mają one gwarantować różnorodność walk? (zarówno pod względem ilości jak i rodzaju potworków)

  6. #6
    Sage
    Konto usunięte
    Cytat Napisał Tomi Zobacz post
    W chwili obecnej podstawowym sposobem walki z potworami są tzw. losowe starcia - atak następuje losowo co kilka kroków i nie mamy na to wpływu.
    Obecnie na większości lokacji stwory atakują co 20 kroków, w grocie szkieletów co 10 kroków. Moim zdaniem to żadna losowość, bo gracz może przewidzieć kiedy mob zaatakuje. Oddaję głos na walki "losowe", jednocześnie chciałbym aby poprawiono tą losowość, czyniąc ataki stworów faktycznie nieprzewidywalnymi dla graczy.

  7. #7
    tester
    Konto usunięte
    Walki są losowe. To co podałeś to minimalne ilości kroków. Może być 20 a może i 25. Losowość jest.

  8. #8
    Administrator
    Dołączył
    22-12-2010
    Postów
    16,729
    Kiedyś były prawdziwie losowe, ale to słabo się sprawdzało - czasami i przez 50 kroków nic mogło nie zaatakować a czasami co krok - tak właśnie działa losowość. Zaraz by się podniosły lamenty, że nie można wygodnie expić bo "nic nie atakuje", albo że nie da się przejść bo "co pole coś atakuje".
    Czy to wada że jest to ustandaryzowane? Moim zdaniem nie. Przewidywalność czasami nie jest taka zła - bynajmniej w tym konkretnym przypadku.

  9. #9
    Cervantez-W1
    Konto usunięte
    Tez mysle, ze walki powinny byc losowe, a takze powinna byc losowa ilosc potworkow i powinny one byc wymieszane, jak juz ktos mowil. To by bylo zawsze jakies urozmaicenie.

  10. #10
    Administrator
    Dołączył
    22-12-2010
    Postów
    16,729
    Cytat Napisał Cervantez-W1 Zobacz post
    Tez mysle, ze walki powinny byc losowe, a takze powinna byc losowa ilosc potworkow i powinny one byc wymieszane, jak juz ktos mowil. To by bylo zawsze jakies urozmaicenie.
    Jest to możliwe jak najbardziej, tylko jest takie zastrzeżenie, że trudność w danej lokacji zawsze wyznaczać będzie najsilniejszy zestaw, tak wiec jeśli lokacja będzie powiedzmy na 20 poziom to najsilniejszy zestaw będzie właśnie taki a inne będą słabsze. I nie chcę potem słyszeć, że te słabsze zestawy to "marnowanie energii" ;]
    Będzie wtedy też możliwe przechodzenie gdzieś na tzw. farcie - tak jak w MF2 ma to nieraz miejsce (liczymy że nie trafimy 4 potworów).

    Już oczami wyobraźni widzę też tematy, od osób które przedwcześnie chcą expić w takiej lokacji, że te najsilniejsze potwory są za silne, bo na "1 żabie" sobie radzą, a jak się trafią 2 to odsyłają mnie do domu.;]

  11. #11
    Potwory widoczne na mapie jakoś mi nie leżą. Niespodziewane ataki podczas biegania to jeden z elementów rozpoznawalnych serii MFO - moim zdaniem nie należy z tego rezygnować (choć zdaje sobie sprawę, ze ta "rozpoznawalność" nie ma obecnie większego znaczenia). Takie expienie jest "lżejsze", przyjemniejsze, mniej angażujące - a takie chyba powinno być.

    Cytat Napisał benerit-W2 Zobacz post
    Nie mam nic przeciwko zmianom w MF, ale ta gra niebezpiecznie zbliża się do Margonema, a tego już nie uważam za słuszne.
    Pozwolę sam siebie zacytować:
    Cytat Napisał ADIHC1
    Cytat Napisał Ziomusiq
    Zdajesz sobie sprawę z tego, że wprowadzając potwory w tej postaci ludzie z margonem zjedzą was żywcem? Nie oszukujmy się, średnia wieku 8-10 lat robi swoje - będzie flamewar stulecia. ><
    Dokładnie o tym samym pomyślałem. Na nic się zda tłumaczenie, że właściwie jest tak we wszystkich grach i ludzie od Margonem wcale nie są pionierami, hehe..

  12. #12
    benerit-W2
    Konto usunięte
    Możecie mówić co chcecie, ale Margonem ma rozmach i nie wiem jak się napracujecie jeśli będziecie zmieniać grę w kierunku Margonema to MF3 zostanie uznane za klon, na dodatek strasznie ubogi. Jeśli chcecie mieć marketingowy sukces to bazujcie na tym co grę wyróżniało. W Margonema grałem 2 miesiące, w MF gram 2 lata. Jaka jest różnica? Cenię sobie to, że nie muszę walczyć z innymi graczami o exp (potworki na mapie), że mogę spokojnie delektować się grą i fabułą i co najważniejsze, że MF miał super system walki.

    Zróbcie swoją własną grę i omijajcie szerokim łukiem pomysły zbliżania się do różnych gierek - nawet jeśli gracze mówią, że są do czegoś przyzwyczajeni z innych gier.

  13. #13
    vaynealt-W3
    Konto usunięte
    heh mfo małę margonem moze i to lepiej fajniejsza grafa itp mi sie podoba

    ale sa i wady ciezko ustawic inte
    i w walce manualnej sa tylko 5 miksow zycia ciezko z 5 miksami wygrac jak mag ma 40 mp i soe leczy

  14. #14
    eRay-W1
    Konto usunięte
    vayne - w mf2 było tylko 4 na walke i było db, wg mnie trzeba by zmniejszyć troche koszt mp w leczeniu

  15. #15
    Administrator
    Dołączył
    22-12-2010
    Postów
    16,729
    Cytat Napisał benerit-W2 Zobacz post
    Możecie mówić co chcecie, ale Margonem ma rozmach i nie wiem jak się napracujecie jeśli będziecie zmieniać grę w kierunku Margonema to MF3 zostanie uznane za klon, na dodatek strasznie ubogi. Jeśli chcecie mieć marketingowy sukces to bazujcie na tym co grę wyróżniało. W Margonema grałem 2 miesiące, w MF gram 2 lata. Jaka jest różnica? Cenię sobie to, że nie muszę walczyć z innymi graczami o exp (potworki na mapie), że mogę spokojnie delektować się grą i fabułą i co najważniejsze, że MF miał super system walki.

    Zróbcie swoją własną grę i omijajcie szerokim łukiem pomysły zbliżania się do różnych gierek - nawet jeśli gracze mówią, że są do czegoś przyzwyczajeni z innych gier.
    Ogólnie nie lubię / nie powinienem wypowiadać się publicznie na temat konkurencyjnych gier, bo zarówno krytykować jak i chwalić nie wypada, ale skoro już kolejny raz ktoś wywołuje ten temat to kilka słówek skrobnę.

    Mój kontakt z Margonem ograniczył się do założenia konta jakieś 2-3 lata? temu i poklikania jakieś 10 minut. Nie mogę więc za bardzo wypowiedzieć się na temat tej gry, bo jej po prostu nie znam. Troszeczkę więcej wiem od osób, które w tą grę grały, ale to nadal nie uprawnia mnie do wystawienia jej oceny.
    Mogę za to z całą pewnością powiedzieć, że odniosła sukces i z tego wnioskuję, że musi być niezła. Na pewno twórcy włożyli w nią dużo pracy i należy tą pracę szanować.

    Czy my staramy się iść w stronę Margonem?
    Powiem krótko - gdyby Margonem nie istniało, grali byście dzisiaj w dokładnie takie samo MF3 jakie gracie.
    Wprawdzie to co tu piszę, to jest trochę udowadnianie, że nie jest się wielbłądem, ale niech tam.

    Sam szkielet/system gry jest praktycznie przeniesiony z MF2. Został oczywiście rozwinięty o elementy, które były przez nas planowane od dawna, ale z różnych powodów nie znalazły się w MF2. Czy w Margonem jest podobny system? Chyba nie - ja wprawdzie za mało widziałem, żeby to dokładnie ocenić, ale nawet jeśli by był podobny, to my-fantasy miało taki system jako pierwsze, bo wcześniej powstało ;]. Gdyby ktoś napisał - system podobny do serii Final Fantasy - tak zgadzam się w 100%.

    Powiększenie okna mapy i wrzucenie ładniejszej grafiki - to jest właśnie ten punkt, który powoduje kontrowersje.
    Taki ruch jest czymś tak naturalnym jak oddychanie - nowa wersja powinna być wygodniejsza, ładniejsza itp. Wyobrażacie sobie żebyśmy zostawili mapę 200x200px? To już nie przystaje do obecnych czasów/wymagań. Poza tym powiększenie mapy czy też poprawienie grafiki to były
    postulaty sięgające początków my-fantasy i naprawdę nie musieliśmy tego pomysłu od nikogo zapożyczać. Zresztą to jest tak idiotyczny zarzut, że szkoda gadać.
    Wracając do grafik - grafika w MF3 różni się od tej z Margonem znacznie. Oni mają swoje tilesety, my mamy swoje.
    Punktem wspólnym jest jedynie format grafik zaciągnięty z RPG Makera (i jakieś pojedyncze grafiki), i tu należy zaznaczyć, że to my pierwsi od nich wpadliśmy na pomysł, żeby w grze takich grafik użyć (choć akurat z innej wersji tego programu). Oczywiście tu nawet nie ma się czym chwalić, bo to wynikało po prostu z braku funduszy na ich stworzenie - podejrzewam, że ludzie z Margonem z dokładnie takiego samego powodu sięgnęli po te grafiki. I znowu gdyby ktoś powiedział: MF3 wygląda podobnie jak gra zrobiona w RPG Makerze - zgadzam się w 100% i to jest nawet komplement, bo RPG Maker ma naprawdę duże możliwości i udało nam się zaadoptować je do gry przeglądarkowej w prawie 100%.
    Zapewne zauważyliście, że w MF3 mapy są wielowarstwowe (chodzenie za obiektami, pod mostami itp), że są możliwe scrollowane panoramy (vide lazurowy klif), efekty pogodowe (vide chmurki na mapce świata), że np. wszelkie drzwi, skrzynki są animowane, NPC mogą być ruchome i interaktywne (quest z owieczką), ze silnik daje możliwość odgrywania scenek fabularnych, że jest udźwiękowienie i jeszcze wiele innych drobnostek, których na pierwszy rzut oka nie widać. Czy to wszystko jest w Margonem? Z tego co mi wiadomo to nie, ale nawet jakby to teraz wprowadzili to ja naprawdę nie mam nic przeciwko - mają do tego prawo.

    System/przebieg walki również jest zupełnie inny, zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym.
    Merytorycznie większość rzeczy pochodzi wprost z MF2 (walka manualna i skryptowa), natomiast nowy wygląd walk manualnych jest adaptacją starego jak świat systemu z RPG'ów z lat 90-tych. Naprawdę nawet na siłę ciężko mi tu jakieś podobieństwa do Margonem znaleźć.

    Podsumowując: Tworząc zarówno MF, MF2 czy MF3 zawsze robiliśmy to tak jak sobie to zaplanowaliśmy i zawsze po swojemu, uwzględniając po drodze przynajmniej niektóre oczekiwania samych graczy. Odbieranie nam tego jest naprawdę nie fair, ale cóż mam świadomość, że dla wielu osób w wieku 10 czy 12 lat Margonem jest pierwszą i jedyną grą MMORPG w jaką grali i jest to ich cały "growy" świat. Podobnie zresztą było i jest z samym Margonem, któremu w swoim czasie nadano łatkę "przeglądarkowa Tibia" i też muszą z tym żyć, choć być może twórcy Margonem Tibii w ogóle na oczy nie widzieli.

    PS. To jest trochę tak jak w tych wojnach fanbojów PS3 vs. XBOX - to co mam i w co gram jest najlepsze a tego drugiego trzeba gnoić.

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •