Zobacz wyniki ankiety: Czy to dobra propozycja?

Głosujących
30. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Dobra porpozycja

    17 56.67%
  • Nie podoba mi się

    13 43.33%
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 24

Temat: Symulacja graczy botami

  1. #1
    Użytkownik Avatar Oma Ghostrick
    Dołączył
    21-09-2017
    Postów
    195

    Symulacja graczy botami

    Witam wszystkich w mojej propozycji.
    Gry MMO są projektowane z myślą o sporej liczbie graczy. W MFO3 graczy jest za mało, systemy gry po woli przestają działać. Mieliśmy tego ostatnio przykład przy reformie areny pvp. Coś co działało świetnie dla pewnej ilości graczy, nie działa kiedy jest ich mniej. Zmiana była potrzebna.

    Największym problemem jest brak płynności. Przykładowo jeśli jakiś quest wymaga 10 sztuk Płomyków Wiecznego Ognia, to gracze powinni móc je kupić na targu od innych. Naturalnym następstwem powinno być ustalenie ich ceny. Można wtedy sprzedawać handlem (bez konieczności robienia aukcji). Ale tego przedmiotu nie da się kupić. Nikt go nie sprzedaje, bo nikt go nie kupuje. Nawet jego cena nie jest ustalona. Gdyby społeczność graczy była większa, ten problem by nie istniał.

    Proponuję zrobienie botów/NPC których zadaniem było by symulowanie graczy. Będzie można od nich sprzedawać i kupować przedmioty. Nie tylko na targu. Ale też w miastach za pomocą opcji handlu. Nie sadzę, żeby boty potrzebowały umiejętności generowanie przedmiotów. Wystarczy, ze będą skupować towar od graczy, a potem go sprzedawać. Oczywiście będą wymagały generatora golda. Bo przy takiej transakcji prowizja jest płacona 2 razy. Bot powinien pokryć ten koszt i sprzedawać tylko z raz naliczoną prowizją.

    Boty będą ustalać ceny dynamicznie i losowo. Jeśli da dużo sztuk danego przedmiotu, to cena skupu będzie mniejsza. Jeśli ma czegoś mało, to będzie to sprzedawał drożej - logiczne. Bootów będzie kilka, każdy z unikalnym imieniem. Jest to potrzebne, żeby cena mogła być ustalana losowo (oczywiście w pewnych granicach). To naturalne ludzkie zachowanie. Niektórym się spieszy i płaca więcej. Inni specjalnie czekają na niższą cenę.

    Kolejnym etapem będzie dodanie handlu eq. Algorytmy botów nauczone na handlu przedmiotami sobie z tym poradzą. Natomiast będzie to wymagało dodatkowo nauczenia botów czym jest dobre eq. Przykładowo odróżniania czystego +3 od rozbitego. Będzie to raczej kierowane pod nowych graczy, którzy maja problem z dostaniem eq na niski lvl. W MMO ze zdrową społecznością takie eq było by zawsze na targu. To normalne, że jak kupisz nowe eq to sprzedajesz stare.

    Ostatni etap to body do pvp. W MFO3 jest "wysysanie rankingu". To znaczy zwycięzca dostaje tyle co przegrany stracił. Jedyne generowanie rankingu, to jak ktoś przegra macaj 0 pkt (nie może wtedy stracić). To nie działa, kiedy jest mało graczy. Z aspiranta powinno się wychodzić walcząc z botami. Dopiero w wyższych ligach pvp będzie między istotami ludzkimi.

    Obecność botów będzie jawna. Każdy będzie w stanie je rozpoznać. Dlatego ważne jest, żeby zwracały się do graczy (ludzi) w odpowiedni sposób. Coś jak automaty do kawy. Mam na myśli zwroty grzecznościowe w stylu "proszę, dziękuję". Oprócz tego boty będą rozpoznawać profesję gracza. Wojowników będą chwalić. A magą będą przypominać, że są obrazą dla Boga i Admina. Magia to herezja. Boty powinny też nakłaniać do zmiany profesji na woja.

  2. #2
    Użytkownik Avatar GalaxyPL
    Dołączył
    13-05-2021
    Postów
    348
    Na wstępie przyznam, że się uśmiechnąłem pod nosem.
    W gruncie rzeczy w niektórych aspektach gry miałyby sens np. kiedy szukamy pomocy z unikatem czy minibossem - rzecz jasna część dropa mogłaby nam przepaść.
    Co do braku ważnych przedmiotów - ten problem po części rozwiązuje bodajże Antyczna maszyna (drop różności) oraz Klub Wyznawców Fortuny (różne itemsy za żetony).
    Fakt faktem można by podążyć pomysłem z MFO2, aby codziennie odbywały się z 2-3 aukcje bądź kupno różnych przydatnych materiałów (i tu należałoby zwalczyć sytuacje, że bogaci gracze po złości skupują niepotrzebne im przedmioty).
    ***** ****

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    20-12-2021
    Postów
    45
    Generalnie pomysł jest ok, ale ostatnia linijka zachęca mnie jeszcze bardziej do wprowadzenia tej aktualizacji.

  4. #4
    Użytkownik Avatar Eresmel
    Dołączył
    04-02-2020
    Postów
    114
    Cytat Napisał Oma Ghostrick Zobacz post
    Proponuję zrobienie botów/NPC których zadaniem było by symulowanie graczy. Będzie można od nich sprzedawać i kupować przedmioty.
    Propozycja totalnie bez sensu, przecież jest już masa tak zwanych graczy pod fabułę którzy doskonale emitują tego typu boty.
    Pozdrawiam
    This is a certified hood classic

  5. #5
    Użytkownik Avatar GalaxyPL
    Dołączył
    13-05-2021
    Postów
    348
    Nie są gorsi od graczy który pod każdym postem dowalają się do innych
    ***** ****

  6. #6
    Użytkownik
    Dołączył
    27-08-2015
    Postów
    191
    Propozycja bez sensu moim zdaniem, brak itemków/eq na aukcjach wystarczyłoby załatać wprowadzeniem nielimitowanych slotów na aukcję, i gwarantuje, że wtedy każdy znalazłby coś dla siebie, ale wiadomo, że coś takiego się nie stanie bo 1. byłoby to nieuczciwe względem tych co kupowali sloty. 2. Gra przestałaby zarabiać na dokupywaniu slotów. Tak samo strat dla gry by przyniósł ten pomysł z góry. Chciałbym, żeby nie było ograniczeń slotów, ale gra jest jaka jest i z czegoś musi się utrzymywać.

  7. #7
    Użytkownik Avatar Oma Ghostrick
    Dołączył
    21-09-2017
    Postów
    195
    Cytat Napisał Amaski Zobacz post
    Propozycja bez sensu moim zdaniem, brak itemków/eq na aukcjach wystarczyłoby załatać wprowadzeniem nielimitowanych slotów na aukcję, i gwarantuje, że wtedy każdy znalazłby coś dla siebie, ale wiadomo, że coś takiego się nie stanie bo 1. byłoby to nieuczciwe względem tych co kupowali sloty. 2. Gra przestałaby zarabiać na dokupywaniu slotów. Tak samo strat dla gry by przyniósł ten pomysł z góry. Chciałbym, żeby nie było ograniczeń slotów, ale gra jest jaka jest i z czegoś musi się utrzymywać.
    Problemem nie jest ograniczona ilość slotów. Ale brak możliwości składania ofert kupna.
    Jak mam przedmiot, to mogę go sprzedać. Ale powinienem też mieć możliwość wystawienia oferty kupna danego przedmiotu. Od razu podając jego cenę. Gold będzie od razu pobierany z konta i oddawany jak nikt nie sprzeda. Jak ktoś chce sprzedać ten przedmiot to po prostu klika w ofertę.

    Problematyczne jest eq, bo ma losowe bony. Praktycznie każda włócznia +6 jest inna.
    Ostatnio edytowane przez Oma Ghostrick ; 17-04-2023 o 22:22

  8. #8
    Użytkownik
    Dołączył
    22-04-2011
    Postów
    370
    Cytat Napisał Amaski Zobacz post
    brak itemków/eq na aukcjach wystarczyłoby załatać wprowadzeniem nielimitowanych slotów na aukcję
    Nie. Mam kilkadziesiąt slotów, tysiące eq na sprzedaż i w ogóle ich nie używam. Problem leży w tygodniowym limicie długości aukcji.
    Jak mam co tydzień odnawiać aukcje i liczyć że za 30 próbą ktoś kupi to mi się nie chce. Jakbym mógł wystawić raz eq i wisiałoby tak długo aż się nie sprzeda lub sam nie wycofam to byłoby wygodniej.

    Pomysł z ofertami kupna fajny, tak jak czasem na forum ktoś robi skup większych ilości przedmiotów. To w grze byłby właśnie takim odpowiednikiem bota pełniące rolę skupu.
    Dobra by była też opcja kupowania części wystawionych przedmiotów np. wystawiam 100 szt. przedmiotu xx w cenie yy za sztukę. I kupujący sam sobie wybiera ile z tego kupi.
    Nie musiałbym wtedy co tydzień wystawiać po 10 sztuk elfickiej tkaniny i dokładać jak się sprzeda tylko wystawiłbym 10 tysięcy sztuk i już nigdy nie zabrakło by tego towary na targu
    Jak widać nie trzeba botów, wystarczy trochę usprawnień targu i gracze sami pełniliby taką rolę.

  9. #9
    Użytkownik
    Dołączył
    27-08-2015
    Postów
    191
    Cytat Napisał Bukłak Zobacz post
    Nie. Mam kilkadziesiąt slotów, tysiące eq na sprzedaż i w ogóle ich nie używam. Problem leży w tygodniowym limicie długości aukcji.
    Jak mam co tydzień odnawiać aukcje i liczyć że za 30 próbą ktoś kupi to mi się nie chce. Jakbym mógł wystawić raz eq i wisiałoby tak długo aż się nie sprzeda lub sam nie wycofam to byłoby wygodniej.

    Pomysł z ofertami kupna fajny, tak jak czasem na forum ktoś robi skup większych ilości przedmiotów. To w grze byłby właśnie takim odpowiednikiem bota pełniące rolę skupu.
    Dobra by była też opcja kupowania części wystawionych przedmiotów np. wystawiam 100 szt. przedmiotu xx w cenie yy za sztukę. I kupujący sam sobie wybiera ile z tego kupi.
    Nie musiałbym wtedy co tydzień wystawiać po 10 sztuk elfickiej tkaniny i dokładać jak się sprzeda tylko wystawiłbym 10 tysięcy sztuk i już nigdy nie zabrakło by tego towary na targu
    Jak widać nie trzeba botów, wystarczy trochę usprawnień targu i gracze sami pełniliby taką rolę.
    W twoim przypadku może tak być, że nie chcesz. Aczkolwiek myślę, że większość ludzi miałaby czas ten raz w tygodniu powystawiać te paredziesiąt (czy nawet jakby było bez limitu pareset) itemów. Opcja aukcji bezterminowej za to ciekawa. Przy licytacji mógłby zostać limit tygodnia, a przy kup teraz rzeczywiście rozszerzyć do nieograniczonego.

  10. #10
    Administrator
    Dołączył
    22-12-2010
    Postów
    16,729
    Wstawię tu propozycje dot. targu, które były dyskutowane/planowane do ewentualnej realizacji:

    - dla licytacji atrakcyjniejsze prowizje od KT.
    - auto powtórki niesprzedanych aukcji (+opcja z obniżką ceny za każdym odświeżeniem)
    - ogłoszenia typu "chcę kupić" (anonimowe) na które można odpowiedzieć aukcją (dla EQ tylko różnicowanie plusem, nie co do pkt stat ; ewentualnie kierunek bonusu)
    - aukcje "od mistrza gry" przedmiotów low lvl (nie z bieżącego upka), których aukcji brakuje, a jest na nie zgłoszone zapotrzebowanie.

  11. #11
    Użytkownik
    Dołączył
    22-04-2011
    Postów
    370
    - auto powtórki niesprzedanych aukcji (+opcja z obniżką ceny za każdym odświeżeniem)
    Złoto, to samo robiłem ręcznie tylko mi się znudziło. Z taką opcją wreszcie pozbyłbym się ton zalegającego złomu

  12. #12
    Użytkownik
    Dołączył
    27-08-2015
    Postów
    191
    - dla licytacji atrakcyjniejsze prowizje od KT.
    Nie wiem w sumie co o tym myśleć, ale wydaje mi się, że powinno to trochę zwiększyć aktywność na rynku. Ludzie często boją się wystawiać licytacji sądząc, że nie dojdą one wyżej niż połowa wartości itemu.
    - auto powtórki niesprzedanych aukcji (+opcja z obniżką ceny za każdym odświeżeniem)
    Bardzo dobry pomysł, pewnie zachęci to dużo graczy (tak jak można zobaczyć u Bukłaka powyżej ^^) do wystawiania kolejnych itemków.
    - ogłoszenia typu "chcę kupić" (anonimowe) na które można odpowiedzieć aukcją (dla EQ tylko różnicowanie plusem, nie co do pkt stat ; ewentualnie kierunek bonusu)
    Myślę, że jest to dość ciekawe rozwiązanie. Zamiast kierunku bonusu możnaby po prostu dodać kupującemu możliwość zaznacza przedziału punktowego w statystykach itemu.
    aukcje "od mistrza gry" przedmiotów low lvl (nie z bieżącego upka), których aukcji brakuje, a jest na nie zgłoszone zapotrzebowanie.
    Tutaj sądzę, że jest to najbardziej ryzykowna opcja, aczkolwiek na pewno pomoże graczom 1-30lvl, gdyż zazwyczaj gracze sprzedają uzbrojenie na tym poziomie do "pociary". Co do (aktualnie) przedziałów 40-65 (po upku Scythe dokładamy jeszcze przedział 72-80 zapewnie) wydaje się to być opcja, która ułatwi życie zarówno graczom nowym, którzy chcą kupić jakieś proste uzbrojenie (sam pamiętam, że na lvlach niemaksowych trzeba do całej gry powypisywać wiadomości prywatne, a i tak można nie dostać itemka, którego się chce), jak i graczom bardziej doświadczonym losującym sobie itemy pod +8. Pytanie tylko, czy nie jest to za duże ułatwienie? Trzeba byłoby pewnie bardzo dokładnie przyjrzeć się temu projektowi, i ustalić jakiś (inny od średnich) wyznacznik wystawiania ceny Przedmiotu wystawionego przez Mistrza Gry. Może po prostu byłyby one wystawiane na licytacji?

  13. #13
    Użytkownik Avatar RaZoR
    Dołączył
    17-06-2014
    Postów
    260
    Cytat Napisał Tomi Zobacz post
    Wstawię tu propozycje dot. targu, które były dyskutowane/planowane do ewentualnej realizacji:

    - dla licytacji atrakcyjniejsze prowizje od KT.
    - auto powtórki niesprzedanych aukcji (+opcja z obniżką ceny za każdym odświeżeniem)
    - ogłoszenia typu "chcę kupić" (anonimowe) na które można odpowiedzieć aukcją (dla EQ tylko różnicowanie plusem, nie co do pkt stat ; ewentualnie kierunek bonusu)
    - aukcje "od mistrza gry" przedmiotów low lvl (nie z bieżącego upka), których aukcji brakuje, a jest na nie zgłoszone zapotrzebowanie.
    Proponowalbym tez aukcje typu stare itemy kolekcjonerskie z przed xx lat ktore sa juz malo dostepne od innych graczy

  14. #14
    Użytkownik
    Dołączył
    27-08-2015
    Postów
    191
    Cytat Napisał RaZoR Zobacz post
    Proponowalbym tez aukcje typu stare itemy kolekcjonerskie z przed xx lat ktore sa juz malo dostepne od innych graczy
    Wiem, że to akurat Tobie by się bardzo przydało, ale myślę, że to zły pomysł. Już wystarczająca możliwość zdobywania rzeczy z przeszłych lat jest poprzez dodanie tych przedmiotów do normalnych dropów z eventu.

  15. #15
    Użytkownik Avatar Dorek
    Dołączył
    01-09-2012
    Postów
    1,609
    Cytat Napisał Oma Ghostrick Zobacz post
    Ostatni etap to body do pvp. W MFO3 jest "wysysanie rankingu". To znaczy zwycięzca dostaje tyle co przegrany stracił. Jedyne generowanie rankingu, to jak ktoś przegra macaj 0 pkt (nie może wtedy stracić). To nie działa, kiedy jest mało graczy. Z aspiranta powinno się wychodzić walcząc z botami. Dopiero w wyższych ligach pvp będzie między istotami ludzkimi.
    Głównym problemem w PvP są te śmieszne limity na walkę z danym jednym graczem. Takie limity miałyby sens gdybyśmy mieli większą ilość graczy. Prawdę mówiąc osobiście nie widzę nic złego, żeby gracz A mógł walczyć z graczem B nawet 30 walk w ciągu jednego dnia, jeżeli według systemu nadal łapią się w rankingu. Jedyny problem jaki się pojawia to przelewanie rankingów, ale czy na ten moment komukolwiek zależałoby "kupić" sobie miejsce w TOP1 PvP? Jeżeli faktycznie pojawiałyby się takie osoby to po prostu trzeba by wyznaczyć jedną osobę do wyłapywania i karania takich gagatków.

    Dodatkowo same zdobywanie rankingu zwiększyłbym do jakiś 60-80 czy nawet 100 punktów zysku i straty zależne od tego jak bardzo dużą różnicę pomiędzy swoim rywalem posiadamy. Dzięki temu gracze będą bardziej skakać i spadać pomiędzy tymi dewizjami. Wiadomo w momencie zdobycia Diamentowej Ligii wartoby wtedy zmniejszyć te zdobycze punktowe do jakiś 10-20 punktów.

    Ogólnie strasznie mi się nie podoba ten ścisk pomiędzy ligami/dewizjami. Pamiętam czasy kiedy ludzie biegali z 50tysięcznym rankingiem i myślę, że można by przemyśleć rozszerzenie do większych liczb typu:
    Nieklasyfikowany 0-1, Aspirant 1-2.000, Srebro 2.001-5.000, Złoto 5.001-10.000, Diament 10.001+.
    Jest to luźna propozycja ale daje nam większe pole do popisu, zdobywanie większych liczb jest zawsze bardziej atrakcyjniejsze dla oka. Też uważam, że każdy powinien móc bić się z każdym nawet Aspirant z osobą z diamentu, w końcu matematycznie ten z diamentu jest o wiele lepszy i powinien móc bez problemu wygrać z niżej notowanym rywalem. Wtedy jednak trzeba by dokładniej przemyśleć system zdobyczy punktowych. przykładowo taki Aspirant wygrywajac z kims z diamentu powinien zdobyć bardzo dużą ilość punktów.

    Wiadomo, jeszcze dochodzi tu kwestia farmienia na sobie żetonów ale z drugiej strony, jeżeli ta dwójka graczy spędzi na tej "wymianie" dobre pare godzin ( co wychodzi oczywiście gierce na rękę zatrzymując w niej na dłużej gracza) To według mnie można by przymknąć na to oko. Co prawda warto dodać w takim razie zabezpieczenie by nie można w walce 1v1 manualnej odpalić automatu.

    Warto też pomyśleć o lepszych nagrodach za walki PvP. Mianowicie raz do roku odpalić taki mini-event w którym do wygrania będzie specjalny skin dla osoby która zajmie 1 miejsce lub da osób TOP 3. Event polegałby na tym, że za stoczone walki na arenie otrzymujemy punkty 3 - za wygraną 1 - za przegraną. Event mógłby potrwać nawet z dobry miesiąc, a myślę, że dla specjalnego unikalnego skina którego można zdobyć tylko raz na dany event z pewnością zmotywował by graczy. Jedyny problem jaki się w tym pojawia, to jak to rozłożyć na limity poziomowe? Tutaj wchodzimy akurat w głębsze dno tzn. Jak wszyscy dobrze wiemy poza Topką oraz bodajże 20 poziomem żaden inny przedział nie jest aktywny. Graczy jest tam po prostu za mało bo gra nie oferuje w sumie żadnych benefitów za zostanie na danym przedziale. Dlatego też eksperymentalnie można by ten mini-event puścić tylko dla graczy topkowych i zobaczyć jak się to przyjmie.

    Inną kwestia jest też np reset rankingów raz na kwartał. Osoby które utrzymałyby w czasie danego kwartału TOP3 mogłyby zostać nagrodzone jakimiś specjalnymi nagrodami typu Złoty/Srebrny/Brązowy puchar PvP za dany kwartał. Jakieś punktu MF lub nawet złoto

    Też inna kwestia jest włączenie graczy 81lv + do tego wszystkiego. Powinno nam zależeć, żeby graczy do walk było jak najwięcej. Ale oczywiście należy też przemyśleć pomysł nagradza osób zostających na 80lv. Wydaje mi się, że jakieś minimalnie większe premie żetonowe z samych walk byłyby najlepszym rozwiązaniem.

    No i ostatnia propozycja jaka przychodzi mi do głowy to dodanie systemowych turniejów PvP skopiowanych 1:1 z MFO2. Wystarczy dodać okienko Turnieje pod okienkiem Areny lub samo okienko Areny rozszerzyć o turnieje. Myślę, że na sam początek warto dodać tylko turnieje automatyczne na każdy przedział levelowy z wymogiem minimum 4 graczy do rozpoczęcia turnieju. Turnieje raz na miesiąc bądź raz na kwartał w zależności od nagród jakie miałby za to być (by uniknąć farmienia przez jedne i te same osoby co miesiąc)
    Myślę, że to chyba oczywiste, że Turnieje systemowe na które możemy zapisać się przez okienko w grze będą bardziej atrakcyjniejsze niż organizowane przez graczy na forum.

    No cóż tyle ode mnie. Rozważać można dużo. Myślę, że przede wszystkim zniesienie limitu na walki i wprowadzenie systemowych Turniejów PvP byłoby najlepszym wyjściem.


    A co do botów/NPC w niskich ligach PvP to wcale nie taki głupi pomysł chociaż, ciężko mi się do niego jako tako ustosunkować bo sam nie walczę aktywnie od czasu wyjścia Nordii. Na pewno jest problem na niższych przedziałach i tam można by z takowymi botami poeksperymentować.
    Ostatnio edytowane przez Dorek ; 18-04-2023 o 19:49
    Moja pierwsza świadomość - piętnastak (piętnastak)
    Mam przed sobą jeszcze wiele, rola w tym własna (w tym)
    Mam przed sobą jeszcze wiele, ale zrobić jak mam (ja)
    Jestem w dupie, gdzieś na wiosce, z dala od miasta
    Dosyć mam fleszy, dosyć twarzy na melanżach (brrr)
    Dosypali jej do drinka, i wyszła prawda
    W koło ostry melanż, tak mi minął osiemnastak
    Tak mi minął osiemnastak
    Woaaah, jestem śliczny
    Naprawdę wiem co się dzieje, nie jestem naiwny (nie)
    Ale mam blizny (woaaah)

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •