Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 31 do 43 z 43

Temat: Dyskusja odnośnie balansu na 20 lvl.

  1. #31
    agf
    Konto usunięte
    Zgadzam sie ze rękawice są do bani. Próbowałem pokonać jakiegoś bossa w bardzo dobrych rękawicach, przegrałem. Załorzylem słabą włócznie i wygrałem.

  2. #32
    Użytkownik Avatar damianxp
    Dołączył
    03-08-2013
    Postów
    602
    Cytat Napisał agf Zobacz post
    Zgadzam sie ze rękawice są do bani. Próbowałem pokonać jakiegoś bossa w bardzo dobrych rękawicach, przegrałem. Załorzylem słabą włócznie i wygrałem.
    Rękawicami nie możesz bić tyle co z broni atrybutowej bo to było by za mocne, pokazały to wilcze rękawice, które po nabiciu pasywy biły tyle co z atrybutu bez kar do celności za np. włócznie czy buławę, dlatego poszły stosowne nerfy do nich

    Rękawic używasz wtedy kolego jak boss którego chcesz zabić wali tym samym atrybutem co ty (Przy założeniu że nie masz broni z innym atrybutem)

  3. #33
    Użytkownik
    Dołączył
    04-11-2021
    Postów
    115
    No dobra chłopcy - dzisiaj oficjalnie doszłam do wniosku, że z 20 lvl jest coś nie tak. Ewidentnie jest jakiś błąd systemowy. Zaczęłam szperać i znalazłam trochę:

    1. Złe parametry ekwipunku pod względem wysokości parametrów.

    Tutaj unikaty na 18 lvl powinny mieć 25 pkt statystyk, na 19 26 pkt. a na 20 27-28 pkt. Ze względu na zasób ekwipunku na 20, powinna zajść odchyłka tu i tam 1 punktu. Jednak jedynie w wybranych przypadkach. W praktyce zachodzi sytuacja, że liczby nie pokrywają się ze wzorem.
    Unikaty na 18-19 lvl mają 25 pkt statystyk lub 27 pkt statystyk. Z kolei niektóre unikaty na 20 mają za mało parametrów.

    Lista sugerowanych poprawek:
    Pasiasty pancerz -> -1 punkt obrony mag
    Pasiasty hełm -> +1 obrony mag
    Pasiaste buty -> -1 lvl do wymogu i -1 obrony mag
    Goblinowa zbroja -> -1 obrony
    Goblinowy hełm -> -1 obrony fiz.
    Oszroniony/Tygrysi pierścień -> -1 ataku mag/ataku
    Bawełniany kaptur -> zamiana w unikat, -1 szczęścia
    Bawełniane szata -> zamiana w unikat
    Bawełniane buty -> zamiana w unikat, -1 szczęścia
    Buty anielskiej protekcji -> +1 szybkość, +1 szczęście
    Buty rapsa -> +1 szybkość
    Sygnet rapsa -> -1 celność
    Dziurawa zbroja -> +1 obrony fiz.

    2. Złe parametry ekwipunku od względem stosunku parametrów.

    Tutaj jedynie parę przypadków. Oznacza to po prostu, że suma stat się zgadza, ale jest zły rozkład.

    Hełm rapsa -> -1 obrony fiz. +1 obrony mag.
    Zbroja rapsa -> -1 obrony fiz. +1 obrony mag.
    Oszroniona zbroja -> -2 obrony mag. +1 szczęścia + 1 szybkości
    ...
    Pierścień wzmocnienia powinien mieć przywrócony bonus do hp. Jednak rozumiem problem z nim i dlatego proponuję utrzymanie szablonowej wartości parametru (obecnie ma zaniżony), ale w ramach wyjątku w szczęście zamiast hp.
    Pierścień wzmocnienia -> 21 szczęścia do 23 szczęścia

    3. Kolejna sprawa to bronie. Po pierwsze złe zaokrąglenia w broniach woja:

    Buława gniewu -> +1 pkt szybkości
    Przeklęty topór -> +1 pkt szybkości

    Po drugie, trująca rózga nie ma szablonowego bonu +10% do many, który powinna mieć. Zapomniano o nim przy ręcznych zmianach.
    Trująca rózga -> mana 32 -> 36 pkt.

    4. Wreszcie bonusy do atrybutów w przedmiotach z obroną mag. Bonus obecnie wynosi +6%, a powinien wynosić +4%. Pojęcia nie mam skąd te 6% się wzięło, ale jest ewidentnym błędem.

    Pozdrawiam serdecznie i liczę na naprawę błędów (bo tak, to są błędy) w niedalekiej przyszłości.

  4. #34
    Użytkownik Avatar Infinitum
    Dołączył
    03-03-2019
    Postów
    147
    Cytat Napisał Lauriel Zobacz post
    No dobra chłopcy - dzisiaj oficjalnie doszłam do wniosku, że z 20 lvl jest coś nie tak. Ewidentnie jest jakiś błąd systemowy. Zaczęłam szperać i znalazłam trochę:

    1. Złe parametry ekwipunku pod względem wysokości parametrów.

    Tutaj unikaty na 18 lvl powinny mieć 25 pkt statystyk, na 19 26 pkt. a na 20 27-28 pkt. Ze względu na zasób ekwipunku na 20, powinna zajść odchyłka tu i tam 1 punktu. Jednak jedynie w wybranych przypadkach. W praktyce zachodzi sytuacja, że liczby nie pokrywają się ze wzorem.
    Unikaty na 18-19 lvl mają 25 pkt statystyk lub 27 pkt statystyk. Z kolei niektóre unikaty na 20 mają za mało parametrów.

    Lista sugerowanych poprawek:
    Pasiasty pancerz -> -1 punkt obrony mag
    Pasiasty hełm -> +1 obrony mag
    Pasiaste buty -> -1 lvl do wymogu i -1 obrony mag
    Goblinowa zbroja -> -1 obrony
    Goblinowy hełm -> -1 obrony fiz.
    Oszroniony/Tygrysi pierścień -> -1 ataku mag/ataku
    Bawełniany kaptur -> zamiana w unikat, -1 szczęścia
    Bawełniane szata -> zamiana w unikat
    Bawełniane buty -> zamiana w unikat, -1 szczęścia
    Buty anielskiej protekcji -> +1 szybkość, +1 szczęście
    Buty rapsa -> +1 szybkość
    Sygnet rapsa -> -1 celność
    Dziurawa zbroja -> +1 obrony fiz.

    2. Złe parametry ekwipunku od względem stosunku parametrów.

    Tutaj jedynie parę przypadków. Oznacza to po prostu, że suma stat się zgadza, ale jest zły rozkład.

    Hełm rapsa -> -1 obrony fiz. +1 obrony mag.
    Zbroja rapsa -> -1 obrony fiz. +1 obrony mag.
    Oszroniona zbroja -> -2 obrony mag. +1 szczęścia + 1 szybkości
    ...
    Pierścień wzmocnienia powinien mieć przywrócony bonus do hp. Jednak rozumiem problem z nim i dlatego proponuję utrzymanie szablonowej wartości parametru (obecnie ma zaniżony), ale w ramach wyjątku w szczęście zamiast hp.
    Pierścień wzmocnienia -> 21 szczęścia do 23 szczęścia

    3. Kolejna sprawa to bronie. Po pierwsze złe zaokrąglenia w broniach woja:

    Buława gniewu -> +1 pkt szybkości
    Przeklęty topór -> +1 pkt szybkości

    Po drugie, trująca rózga nie ma szablonowego bonu +10% do many, który powinna mieć. Zapomniano o nim przy ręcznych zmianach.
    Trująca rózga -> mana 32 -> 36 pkt.

    4. Wreszcie bonusy do atrybutów w przedmiotach z obroną mag. Bonus obecnie wynosi +6%, a powinien wynosić +4%. Pojęcia nie mam skąd te 6% się wzięło, ale jest ewidentnym błędem.

    Pozdrawiam serdecznie i liczę na naprawę błędów (bo tak, to są błędy) w niedalekiej przyszłości.

    Statystyki niektórych przedmiotów zostały CELOWO podbite/odjęte by nie zmnieniać poziomów w tych przedmiotach.
    Więc nie, nie jest to błąd

  5. #35
    Użytkownik
    Dołączył
    04-11-2021
    Postów
    115
    To jest błąd, przynajmniej z większością. Goblinowa zbroja np. zawsze miała 18 poziom - korekty ręczne poziomów nie dotyczyły przynajmniej połowy uzbrojenia. Zaokrąglenia w broniach to oczywiście błąd ludzki bez sprawdzenia po systemie czy się zgadza, trująca to błąd po ręcznych zmianach - zwyczajnie zapomniano o bonusie 10% z unikatu. Buty anielskiej -2 pkt. od szablonu? Serio żeby "nie zmieniać poziomu w przedmiocie"? Niby jak?
    Bawełnianemu naprawdę nie zaszkodziłoby ponowne dodanie "unikatu" - bo na jasną cholerę ma mieć parametry unikatu bez łatki unikatu? A z tego co wiem chcemy żeby miał parametry unikatu.
    Bonusy atrybutowe 6% to z kolei wierutna bzdura wynikająca z braku kompetencji testerów przy wprowadzaniu pasiastego setu (ew. testerów przy robieniu na nich zmian - nie chcę mi się grzebać w historii zmian).

    Nic z tych rzeczy, które podałam nie odbiega przyjętym w grze wzorom. Wszystko jest na TIP TOP. Nie moja wina, że robicie ręcznie zmiany, bez sprawdzania i potem babole wychodzą.

  6. #36
    To jest błąd, przynajmniej z większością. Goblinowa zbroja np. zawsze miała 18 poziom
    Korekty ręczne statystyk przedmiotów, tak aby nie było konieczności zmiany poziomów.

    20lv ma historycznie dość pomieszane poziomy.
    > Na początku duża część była 18-20
    > Potem dodano trochę itemków już na 20lv

    Po to są więc te korekty ręczne, by jednak trzymać moc przedmiotów na określonym poziomie, bez ingerowania w poziom przedmiotu.

    Ogólnie po części w Devos, a od Nordii już bardziej czasami itemki są osłabiane/wzmacnianie poprzez modyfikację ilości punktów statystyk, co też jest odejściem od szablonu.

  7. #37
    Użytkownik
    Dołączył
    04-11-2021
    Postów
    115
    No dobra MoP, ale jak dodajesz itemek na 20 poziom, to raczej dodajesz go normalnie prawda? Czemu zatem buty anielskiej mają 25 pkt sumy jak wszystko inne ma albo 27/28? Bo znerfiliście, ale czemu skoro miały najnormalniejsze pod słońcem parametry? Czy cokolwiek innego z rozkładu speed/-szczęście (poza 80 bo wy tam robicie zmiany jak się żywnie podoba) w grze ma obniżone parametry? Nie. To czemu zmiana? Bez powodu.
    Zresztą nie wciskaj mi kitu, że duża część była na inny lvl, bo to tyczy się jedynie paru itemów.

    Weźmy rózgę - robicie jej nerf z 7 szczęścia do 5 szczęścia... gdzie woj ma identyczny efekt broni przy szablonowym parametrze. Gdzie tu balans? Owszem nerf -2 szczęścia i +4 many. Obie bronie = identyczne. A teraz mamy identyczne bronie dla woja i maga... tylko, że nie są identyczne bo mag ma obniżone parametry z czapy.
    No sorry, ale tak się nie robi zmian.

    Bawełniany kaptur? Był szablonowy dla uni na 17 lvl, ale chcemy mieć itemek w szczęście na 20... Co robicie? Boost do szczęścia, dodanie atry 2x i nawet nie dodacie "unikatu". No sorry, ale nie. Ogień -> 4% tak jak wszystko, a -1 szczęścia i tak jest już dla itemka na 18 lvl i z rozkładem z myślą o 20...

    Tygrysi i oszro... 10 ataku/ataku mag z 27 sumarycznym? Czy was pogięło? Dajecie uni na 17 staty z uni na 20? Czy w ogóle istnieją dodatki def/atak na 20? Nie. To czemu pierek z kategorią odpowiadającą dodatkom na 18/19 ma mieć parametry klasy na 20, która nie istnieje? Chryste.

    Atry magiczne 6% to już w ogóle brak słów, tak samo niesprawdzenie zaokrągleń w toporze i buławie.

    Ja po prostu nie rozumiem jak można robić zmiany na zasadzie "mamy lekki problem z balansem - a to zmieńmy sobie parę itemków wg własnego widzimisię".

  8. #38
    Bawełniany kaptur? Był szablonowy dla uni na 17 lvl, ale chcemy mieć itemek w szczęście na 20... Co robicie? Boost do szczęścia, dodanie atry 2x i nawet nie dodacie "unikatu". No sorry, ale nie. Ogień -> 4% tak jak wszystko, a -1 szczęścia i tak jest już dla itemka na 18 lvl i z rozkładem z myślą o 20..
    Tygrysi i oszro... 10 ataku/ataku mag z 27 sumarycznym? Czy was pogięło? Dajecie uni na 17 staty z uni na 20? Czy w ogóle istnieją dodatki def/atak na 20? Nie. To czemu pierek z kategorią odpowiadającą dodatkom na 18/19 ma mieć parametry klasy na 20, która nie istnieje? Chryste.
    Pytanie co Ci przeszkadzają takie itemki?
    17lv, ale trochę napompowany by można było go użyć na 20lv.

    Ja po prostu nie rozumiem jak można robić zmiany na zasadzie "mamy lekki problem z balansem - a to zmieńmy sobie parę itemków wg własnego widzimisię".
    Jaki więc model proponujesz?

  9. #39
    Cytat Napisał Lauriel Zobacz post
    Ja po prostu nie rozumiem jak można robić zmiany na zasadzie "mamy lekki problem z balansem - a to zmieńmy sobie parę itemków wg własnego widzimisię".
    To jest Twój problem.

    Zmiany na 20lvlu były przygotowywane lekko licząc z pół roku (przynajmniej zgodnie z moją pamięcią), w różnym nasileniu, różne osoby miały swój wkład, różne osoby je testowały i w trakcie testów wychodziło to czy tamto i się coś zmieniało, coś ulepszało, coś osłabiało. Mam pewne podejrzenia, że tak się robi balans wszędzie.

    Szablon to tylko szablon, operuje się wokół niego, ma ułatwiać tworzenie nowych rzeczy i dawać jakieś porównanie do szeroko pojętego standardu. Balans to właśnie poruszanie się wokół szablonu tak, aby zapewnić możliwie największą różnorodność przy najmniejszych różnicach siły poszczególnych itemów, buildów, etc. Dlatego na przykład unikaty defowe mają obniżone statystyki względem standardu, ale nie od samego początku, bo na niższych poziomach nie ma takiej potrzeby. Gdyby balans był osiągalny przy sztywnym trzymaniu się szablonu, tworzenie całego uzbrojenia do upka trwałoby dwie sekundy.

    Jeśli chodzi o te poziomy, z tego co pamiętam chcieliśmy jak najbardziej nie ingerować w fabułę, podniesienie wszystkich "pvp itemów" do 20 lvlu spowodowałoby braki w uzbrojeniu na pierwotnych poziomach, a więc trudniejsze bossy, trudniejszy exp. Oczywiście można by odpowiednio przebudować wszystkie bossy tak aby te zmiany wyrównać, czyli wykonać totalnie zbędną robotę zajmującą czas, polegającą na żmudnych testach przeciwników sprzed 10 lat, i namieszaniu graczom jeszcze bardziej niż samymi zmianami. Totalnie nie mam pojęcia czemu się na to nie zdecydowaliśmy.

    Na koniec trochę prywaty, z własnego doświadczenia mogę zagwarantować, że obecni twórcy są otwarci na konstruktywną krytykę, propozycje zmian czy uwagi do zmian już wprowadzonych. Niestety niektóre osoby mają problem z tą konstruktywnością, w mojej prywatnej ocenie nie wiedzą co to słowo oznacza. Ten problem był tu od zawsze i nie tylko tu, nie mniej niektóre jednostki bardzo się wyróżniają na tle innych. Nie sprawiasz wrażenia głupiej, więc zapewne zauważyłaś, że praktycznie wszystko co piszesz spotyka się z niechęcią. Powodem takiego odzewu jest to w jaki sposób to piszesz. Sugeruję zmienić nastawienie i trochę się opanować. I radzę to zrobić wcześniej niż później.
    30 czerwca, dzień graczy wyklętych, w oborze zamkniętych[*]

  10. #40
    Użytkownik
    Dołączył
    04-11-2021
    Postów
    115
    Cytat Napisał MasterOfPuppets Zobacz post
    Pytanie co Ci przeszkadzają takie itemki?
    17lv, ale trochę napompowany by można było go użyć na 20lv.


    Jaki więc model proponujesz?
    No to ja w pełni rozumiem, że ma być alternatywą na 20. Ma jednak pełnoprawną wartość unikatu na 20, a jest w tej samej klasie co goblinowy pas czy pasiasta bransa, które mają parametry z 19. Dlatego, że rozumiem to nie sugeruję dawania mu stat uni z 17, tylko zwyczajnie rewers tego boostu o 1 do ataku/ataku mag, który był bez sensu. Wciąż będzie uni na 19 pod względem stat i to z zaokrągleniem w górę.

    Model jest prosty: zmiany podług klas z zachowaniem balansu w obrębie klasy, a nie podług konkretnych przedmiotów. Rozpatrywanie dwuetapowo: w 1 kroku balans w klasie, a dopiero potem zależności pomiędzy różnymi klasami przedmiotów. Weźmy rózgę - dochodzicie do wniosku, że trujak z pasywki na 20 jest za mocny i psuje balans na 20. Ok, pełna zgoda. Jednak co ma do tego balans mag/woj jeśli bronie mają identyczną pulę statystyk i ten sam efekt? Jakim prawem robicie tę samą poprawkę do włóki i rózgi, ale dodatkowo zabieracie magowi 2 pkt szczęścia? Przecież to są identyczne bronie. Jedyne co możecie zrobić to przemieszać odrobinę parametry (np. -2 szczęścia +4 many), ale nie ma prawa być sytuacja, że 2 identyczne bronie nie mają identycznych parametrów. Balans w klasie MUSI być.

    Zasadą systemową jest że buława i topór mają +10% do ataku kosztem adekwatnej straty szybkości. Adekwatnej. Jeśli akurat się pojawia przeskok na zaokrągleniu przy dodaniu tych 10% to sorry, ale musowo trzeba to ręcznie skorygować. Inaczej zaburzona jest zasada w obrębie klas broni. Najpierw działająca perfect klasa, a dopiero potem porównywanie z innymi klasami i finalnie w obrębie balansu jako takiego.
    A już wyjmowanie z pudełka 1 przedmiotu i zabawa nad nim w oderwaniu od klas to wykluczona sytuacja.

    Przykład: klasa dodatków defensywnych jak goblinowy czy pasiasty. 1 krok: czy mają zachowaną sumę parametrów na dany lvl (ew. zakładaną, ale to ostateczność) ? 2 krok: czy stosunek def/def mag. jest zachowany? 3 krok: czy suma parametrów w całym secie odpowiada sumie adekwatnych parametrów w drugim. 4 krok: czy wysokość bonusów w obrębie klasy dodatków defensywnych zgadza się z wysokością bonusów innych klas (tj. czy nie jest za niski lub za wysoki) 5 krok: Sprawdzenie czy set defensywny nie jest zbyt mocny w praktyce. Balans w obrębie realnego pvp to jest ostatni krok, bo jeżeli spełnione są poprzednie 4 warunki to na 80-90% będzie grało. Tak trzeba robić jak wprowadza się jakieś poprawki.

    Jeżeli buty anielskiej protekcji mają typowe 27 jak i inne uni, a zachodzi potrzeba ich nerfu to znaczy, że problem nie jest w obrębie klasy dodatków czy tego konkretnego dodatku tylko w porównaniu różnych klas. Przekładając na polski: problemem nie może być bariera, bo mamy również bransęz osło mag., która ma 27 w sumie. Zatem problemem musi być albo rozkład bonusów, albo balans woj/mag gdzie musimy sztucznie nerfić itemek bardziej przeciw 1 klasie. Innymi słowy albo problemem jest za słaby efekt szczęścia albo mag jest jakiegoś z powodu silniejszy. Koniec zmian na butach anielskiej protekcji. Zostają 27 pkt. a my szukamy albo czemu mag jest silniejszy albo czemu wymiana speed:szczęścia jest mocno nierówna. Nie ma prawa być zmiany parametrów na butach innych niż wymiana statystyk. Jesli zachodzi zmiana sumy statystyk butów to musi jednocześnie zajść na każdym itemku z autostatusem nie należącym do klasy hp/mp i broni - pierku boskiej, amulecie pomyślności (czy jak on tam się nazywa). Zmiana w butach = zmiana we wszystkich 3. Każda taka ręczna, odgórnie wyjęta z kontekstu zmiana psuje balans i utrudnia znalezienie prawdziwego problemu.

    - - - - - - - - - -

    Cytat Napisał Lisu aka wróciłem Zobacz post
    To jest Twój problem.

    Zmiany na 20lvlu były przygotowywane lekko licząc z pół roku (przynajmniej zgodnie z moją pamięcią), w różnym nasileniu, różne osoby miały swój wkład, różne osoby je testowały i w trakcie testów wychodziło to czy tamto i się coś zmieniało, coś ulepszało, coś osłabiało. Mam pewne podejrzenia, że tak się robi balans wszędzie.

    Szablon to tylko szablon, operuje się wokół niego, ma ułatwiać tworzenie nowych rzeczy i dawać jakieś porównanie do szeroko pojętego standardu. Balans to właśnie poruszanie się wokół szablonu tak, aby zapewnić możliwie największą różnorodność przy najmniejszych różnicach siły poszczególnych itemów, buildów, etc. Dlatego na przykład unikaty defowe mają obniżone statystyki względem standardu, ale nie od samego początku, bo na niższych poziomach nie ma takiej potrzeby. Gdyby balans był osiągalny przy sztywnym trzymaniu się szablonu, tworzenie całego uzbrojenia do upka trwałoby dwie sekundy.

    Jeśli chodzi o te poziomy, z tego co pamiętam chcieliśmy jak najbardziej nie ingerować w fabułę, podniesienie wszystkich "pvp itemów" do 20 lvlu spowodowałoby braki w uzbrojeniu na pierwotnych poziomach, a więc trudniejsze bossy, trudniejszy exp. Oczywiście można by odpowiednio przebudować wszystkie bossy tak aby te zmiany wyrównać, czyli wykonać totalnie zbędną robotę zajmującą czas, polegającą na żmudnych testach przeciwników sprzed 10 lat, i namieszaniu graczom jeszcze bardziej niż samymi zmianami. Totalnie nie mam pojęcia czemu się na to nie zdecydowaliśmy.

    Na koniec trochę prywaty, z własnego doświadczenia mogę zagwarantować, że obecni twórcy są otwarci na konstruktywną krytykę, propozycje zmian czy uwagi do zmian już wprowadzonych. Niestety niektóre osoby mają problem z tą konstruktywnością, w mojej prywatnej ocenie nie wiedzą co to słowo oznacza. Ten problem był tu od zawsze i nie tylko tu, nie mniej niektóre jednostki bardzo się wyróżniają na tle innych. Nie sprawiasz wrażenia głupiej, więc zapewne zauważyłaś, że praktycznie wszystko co piszesz spotyka się z niechęcią. Powodem takiego odzewu jest to w jaki sposób to piszesz. Sugeruję zmienić nastawienie i trochę się opanować. I radzę to zrobić wcześniej niż później.
    Doceniam konstruktywną krytykę. Jednak chciałabym przypomnieć, że konstruktywna krytyka polega na tym, że samemu proponuje się rozwiązanie problemu i zauważ, że za każdym razem przedstawiam przykładowy sposób jego rozwiązania.

    To, że coś było testowane przez x osób przez x czasu nie ma dla mnie wielkiego znaczenia. Sama kładłam podwaliny pod system pvp, wiem jak on działa od podszewki. Ja po prostu WIEM gdy coś jest źle zbalansowane. Ja nie daje opinii na zasadzie "bo tak uważam", ja daje opinię z odniesieniem się do wewnętrznych mechanik gry na których wszystko się opiera. Moja "opinia" to po prostu efekt zauważenia ludzkiego błędu w obowiązującym systemie. Błędu, który w większości wypadków wynika albo z robienia zmian na czuja albo w ramach konsensusu pomiędzy zdaniem rzeszy osób. W balansie nie ma miejsca na kompromis - ktoś ma rację, a ktoś jest w błędzie. Jeśli pójdziesz na kompromis to prawie nigdy nie uzyskasz wyśmienitego balansu (chyba, że zwyczajnym fartem). Odpowiedni balans to po prostu wyjęcie spoza równania indywidualnej percepcji i oparcie się na twardych liczbach i zależnościach. Człowiek robiąc zmianę "na czuja" może się pomylić, robiąc zmianę tylko w oparciu o liczby - nie.

    Btw. Fajny przykład balansowania na czuja z uwzględnieniem opinii wielu osób: laska kapłana na 50 lvl. Takie porobiliście kompromisy, że skończyło się na tym, że ta rózga ma -12 many bez żadnego powodu. Odejście od szablonu ma być argumentem dla braku 6 pkt. statystyk? To nie jest argument, tylko błąd w rozumowaniu.
    Podobny absurd z kościaną rózgą na 40 lvl, która de facto jest bez pasywki. Chyba jedyny unikat w grze bez pasywki w jakiejkolwiek formie (aktywka/bonus stat).

    Jakbym zrobiła pełną listę wszystkich błędów, które są w grze bo wynikły z odchodzenia od szablonu bez kontroli stopnia tego odejścia to byś sobie zaczął z głowy włosy wyrywać. Na moje oko jest w grze min. 100 itemów z błędnymi parametrami. I z rozmysłem stosuję słowo "błędny", a nie "odmienny" bo odejść od szablonu można tylko przy zachowaniu wymiany "coś za coś". Mam na myśli itemki z ewidentnie obciętym (zdecydowanie rzadziej dodanym) parametrem/parametrami bez żadnego powodu. Nie mam nic przeciwko robieniu "dziwnych" przedmiotów, ba jest to nawet mile widziane w mojej opinii, ale muszą być zbalansowane.
    Ostatnio edytowane przez Lauriel ; 18-02-2022 o 18:40

  11. #41
    Sama kładłam podwaliny pod system pvp, wiem jak on działa od podszewki. Ja po prostu WIEM gdy coś jest źle zbalansowane.
    Nie ma dla mnie znaczenia co tworzyłaś, dla mnie się liczy to co wyszło w testach =D

    Ogólnie od tego momentu nastało dość dużo zmian. A każda taka zmiana totalnie wywala wszystko.
    Weźmy zmianę gemów lucka do 8%.
    Ciężko było przewidzieć jej skutek, że bardzo mocne staty dla woja na 30lv będa miały tyle samo lucka z eq, co inne bardzo mocne staty woja, ale na 80lv XD

    W balansie nie ma miejsca na kompromis - ktoś ma rację, a ktoś jest w błędzie.
    Twoja pewność siebie sprawiła, że nie widzisz opcji drugiej. Obie strony się mylą.

    Odpowiedni balans to po prostu wyjęcie spoza równania indywidualnej percepcji i oparcie się na twardych liczbach i zależnościach. Człowiek robiąc zmianę "na czuja" może się pomylić, robiąc zmianę tylko w oparciu o liczby - nie.
    Tu 2 kwestie:
    1. W grach perfekcyjny balans nie jest pożądanym zjawiskiem.
    2. To gracze walczę w walkach, a nie liczby. Możesz mieć perfekcyjny balans, ale przez to, że część graczy nie będzie walczyć perfekcyjnie, zawsze pojawi się coś co będzie się im wydawać za mocne.

    -------------------------
    Nawet ty się mylisz

    https://mfo3.pl/r/b331ef318 Tura 71 do jakoś 74

    60lucka vs 400
    https://mfo3.pl/r/b4bffe164
    https://mfo3.pl/r/ba18e6075

    2 razy po 1/3


    300 lucka vs 80
    https://mfo3.pl/r/b082f19ee
    https://mfo3.pl/r/b163720f3

    2 razy po 3/3
    Ostatnio edytowane przez MasterOfPuppets ; 18-02-2022 o 20:30

  12. #42
    Użytkownik
    Dołączył
    04-11-2021
    Postów
    115
    Cytat Napisał MasterOfPuppets Zobacz post
    Nie ma dla mnie znaczenia co tworzyłaś, dla mnie się liczy to co wyszło w testach =D

    Ogólnie od tego momentu nastało dość dużo zmian. A każda taka zmiana totalnie wywala wszystko.
    Weźmy zmianę gemów lucka do 8%.
    Ciężko było przewidzieć jej skutek, że bardzo mocne staty dla woja na 30lv będa miały tyle samo lucka z eq, co inne bardzo mocne staty woja, ale na 80lv XD


    Twoja pewność siebie sprawiła, że nie widzisz opcji drugiej. Obie strony się mylą.


    Tu 2 kwestie:
    1. W grach perfekcyjny balans nie jest pożądanym zjawiskiem.
    2. To gracze walczę w walkach, a nie liczby. Możesz mieć perfekcyjny balans, ale przez to, że część graczy nie będzie walczyć perfekcyjnie, zawsze pojawi się coś co będzie się im wydawać za mocne.

    -------------------------
    Nawet ty się mylisz

    https://mfo3.pl/r/b331ef318 Tura 71 do jakoś 74

    60lucka vs 400
    https://mfo3.pl/r/b4bffe164
    https://mfo3.pl/r/ba18e6075

    2 razy po 1/3


    300 lucka vs 80
    https://mfo3.pl/r/b082f19ee
    https://mfo3.pl/r/b163720f3

    2 razy po 3/3
    Zmiana gemów do lucka była akurat zła, bo spowodowała lekki nerf szczęścia, które było zbalansowane - niezbalansowane były gemy. Buff był wskazany, ale nie do 8%. 6% lub ewentualnie 7% byłoby optymalnie zapewne w tamtym momencie. Jakiś niepełnosprytny skopiował rozwiązanie z gemów obrony myśląc, że skoro tam działa to i tu będzie działać. Zły buff ostatecznie skutkował katastrofalną zmianą w parametrze bazowym. To jest to właśnie o czym piszę - nie lecicie ze zmianami po kolei, krok po kroku tylko na skróty, pomijając sprawdzenia. Gem wymagał lekkiego buffa, zapewne o 1%, ale w konsekwencji przedobrzyliście i potem naprawiano to przedobrzenie zmianą bazową statyki. W efekcie cały balans szczęścia bez założonych gemów poszedł w pizdu, bo dostosowaliście szczęście do gemu, a nie gem do szczęścia.

    Co ma jakość podejmowanych decyzji w walce do balansu eq? Nic.
    Perfekcyjny może nie, ale bliski perfekcji już tak.

  13. #43
    Użytkownik
    Dołączył
    02-02-2023
    Postów
    1
    Gdzie można znaleść bagienną esencje?

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •