Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Praca

Praca

Pracował ktoś z was na umowę o zlecenie będąc jednocześnie studentem/uczniem? Jak to wygląda z przeliczeniem brutto - > netto i ze zwrotem podatku?
    Wiem, że istnieje kalkulator gdzieś na necie co to przelicza ale wolę info z pierwszej ręki bo może akurat ktoś sie zna.
    Bo mam 17 brutto na godzinę i w moich myślach było że to będzie 15 zł netto ale kalkulator pokazywał o wiele niższa kwotę.
    Po prostu nie wiem czy sobie w międzyczasie nie szukać innej pracy lżejszej od tej skoro mam mieć praktycznie tą samą stawkę.
    Wgl jak to ze zwrotem w końcu jest, koniec końców zarabia się stawkę brutto i tylko po prostu jest wypłacane netto i reszta z tego przyjdzie na zwrocie czy z czegoś innego ten zwrot?

Jak się orientowałem bycie studentem upoważnia tak naprawdę do niczego. Ewentualnie studiując, pracując i nie przekraczając jednocześnie kwoty wolnej od podatku (brutto - koszta pracy, na przykład dojazd), czyli tych 3k rocznie, można rozłożyć dochód z jakiejś działalności rodzinnej na pół, przydaje się jeśli działalność przynosi zysk przekraczający jakiś wyższy próg podatkowy.

Zarabiasz kwotę brutto, zawsze. Co nie znaczy że taką dostajesz, w zależności od pracy (chyba też od rodzaju umowy ale tu głowy nie dam) ta kwota jest odpowiednio opodatkowywana, dlatego kwota netto może być niższa niż sobie założyłaś. W praktyce wygląda to tak, że przez powiedzmy miesiąc na pełnym etacie zarobisz 2720 złociszy polandyjskich, dostaniesz z tego do ręki powiedzmy 2240, po czym rozliczysz się z państwem i dostaniesz zwrot całkowitej różnicy między tymi kwotami, do momentu aż nie dobijesz do progu kwoty wolnej od podatku (coś koło 3080 zł). Jak tą kwotę przekroczysz to od różnicy między dochodem brutto a tą kwotą zapłacisz podatek 18%. Czyli jak zarobisz 5000 brutto, to zarobisz na oko 4680, bo 3080 bez podatku, i 1600 po opodatkowaniu.

Z ważnych rzeczy na które zwróć uwagę, jeśli Ty bądź Twoja rodzina pobiera jakiekolwiek świadczenia, jakiekolwiek ulgi, cokolwiek, sprawdź dokładnie czy przypadkiem nie przestaną Cię obowiązywać i od jakiej kwoty. No i sprawdź na umowie ile dostaniesz do rączki, powinna być podana kwota brutto jak i netto.

Polskie prawo to bardziej lewo niż prawo.

//te 3k wolnej od podatku to jest oczywiście kwota roczna, bo tak czytam sam siebie i niewyraźnie napisałem
    Ostatnio edytowane przez Lisu aka wróciłem ; 10-07-2019 o 18:22

Użytkownik Avatar musaraj
    odświeżam temat

Użytkownik Avatar Koridor
    Na jednej umowie na zlecenie, w firmie, miałem od razu podaną stawkę netto. Nawet nie mam pojęcia ile na niej wychodzi brutto.
    Na innej umowie na zlecenie, na uczelni, podali mi stawkę brutto. Netto wychodziło mi 3/4 stawki brutto, i mniej więcej tyle (67-75%) będzie wszędzie i tak bym to "liczył" (po co się przejmować takimi szczegółami ).

Zwrot kwoty wolnej od podatku to zwracają Cię właśnie tą różnicę brutto - netto. (być może niepełną kwotę, chyba tylko tą, która poszła na podatek dochodowy)

Jak się orientowałem bycie studentem upoważnia tak naprawdę do niczego.
    Masz ubezpieczenie. Pracodawca płaci mniej brutto. Dlatego np. musisz zgłosić jeśli stracisz status studenta. W dniu utraty statusu studenta tracisz ubezpieczenie. Np. masz egzamin dyplomowy, zdasz. Kolejnego dnia już nie masz ubezpieczenia, pracodawca za nie nie płacił.

Aa, no i od 1 sierpnia pracodawca może wypłacać Ci pełną kwotę (bez potrącenia podatku dochodowego) jeśli zgłosiłaś pracodawcy, że chcesz taką otrzymywać (PIT 0%). Jeśli nie zgłosiłaś to będziesz mogła sama odliczyć w zwrocie i dostać pełny zwrot bez zwracania uwagi na kwotę wolną od podatku (zakładając, że nie zarobiłaś tam bodajże 85 tys.).
    Ostatnio edytowane przez Koridor ; 16-07-2019 o 11:13

Cytat Napisał Koridor Zobacz post
    Masz ubezpieczenie. Pracodawca płaci mniej brutto. Dlatego np. musisz zgłosić jeśli stracisz status studenta. W dniu utraty statusu studenta tracisz ubezpieczenie. Np. masz egzamin dyplomowy, zdasz. Kolejnego dnia już nie masz ubezpieczenia, pracodawca za nie nie płacił.

Aa, no i od 1 sierpnia pracodawca może wypłacać Ci pełną kwotę (bez potrącenia podatku dochodowego) jeśli zgłosiłaś pracodawcy, że chcesz taką otrzymywać (PIT 0%). Jeśli nie zgłosiłaś to będziesz mogła sama odliczyć w zwrocie i dostać pełny zwrot bez zwracania uwagi na kwotę wolną od podatku (zakładając, że nie zarobiłaś tam bodajże 85 tys.).
    A no tak, zapomniałem o ubezpieczeniu, to jednak coś to daje. A też dopytam, jak to działa z tym pit 0%, bo nie spotkałem się z czymś takim?

Użytkownik Avatar Koridor
    Cytat Napisał Lisu aka wróciłem Zobacz post
    A no tak, zapomniałem o ubezpieczeniu, to jednak coś to daje. A też dopytam, jak to działa z tym pit 0%, bo nie spotkałem się z czymś takim?
    No teraz to wprowadzali. Działa od 1 sierpnia. Do 26 roku życia, na umowie o pracę / zlecenie, podatek dochodowy trafia do Ciebie. W tym celu trzeba to zgłosić pracodawcy, wtedy co miesiąc będziesz dostawał tę kwotę. Jeśli nie zgłosisz to chyba zwrócą Ci w rozliczeniu rocznym. W ciągu roku nie możesz przekroczyć 85 tys., jednak rozliczanie jest miesięczne, czyli np. będą Ci zwracać co miesiąc, a jak już przekroczysz łącznie 85 tys. w danym roku, to dalej w danym roku po prostu będzie normalnie opłacany podatek dochodowy. W skrócie to tak jakby zwiększyli kwotę wolną od podatku do 85 tys. do 26 roku życia i zwracali ją co miesiąc.

Akurat u mnie w firmie po prostu powiedzieli, żeby osoby poniżej 26 roku życia się zgłosiły (mail: "Nie ukończyłem 26 lat") i tyle, oni to już sobie załatwią. Jeszcze nie wiem czy cokolwiek trzeba podpisywać.
    Ostatnio edytowane przez Koridor ; 16-07-2019 o 15:18

Uprawnienia