Zobacz wyniki ankiety: Czy potwierdzasz, że błąd istnieje?

Głosujących
13. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak, potwierdzam, że błąd istnieje (również się z tym spotkałem)

    2 15.38%
  • Nie, nigdy nie miałem tego błędu, a sprawdzałem warunki jego wystąpienia

    1 7.69%
  • Nie zwracałem uwagi/Nie jestem w stanie sprawdzić

    0 0%
  • Według mnie to nie jest błąd gry

    10 76.92%
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 16

Temat: [P4] Istotny błąd nazewnictwa

  1. #1
    Użytkownik Avatar MrKisiel
    Dołączył
    14-08-2013
    Postów
    31

    [P4] Istotny błąd nazewnictwa

    Czy przez te wszystkie lata istniena gry naprawde NIKT nie wpadł na to, że poprawna odmiana to ,,bossowie" a nie ,,bossy"?

  2. #2
    tetrax
    Konto usunięte
    Przyjęło się w niektórych środowiskach odmieniać to słowo jako "bossy", bo brzmi to po prostu lepiej. Nikogo to nie bolało, nie był to przecież jakiś istotny błąd nazewnictwa. Zresztą, w grze słowo "bossy" chyba nie występuje? Więc czego jest ten błąd?

  3. #3
    Falafel
    Konto usunięte
    Występuje, w raportach

  4. #4
    Użytkownik Avatar Tomoe
    Dołączył
    30-12-2017
    Postów
    20
    Cytat Napisał MrKisiel Zobacz post
    Czy przez te wszystkie lata istniena gry naprawde NIKT nie wpadł na to, że poprawna odmiana to ,,bossowie" a nie ,,bossy"?
    Pełna zgoda, w mianowniku i wołaczu w liczbie mnogiej poprawnym określeniem jest bossowie.

    tetrax, może określenie bossy mieści się w spektrum uzualnym (chociaż moim zdaniem raczej nie), ale to nie oznacza, że jest to prawidłowe. Wszystko, co odstaje od normy językowej, a nie jest regionalizmem czy żargonem specjalistycznym, jest błędem. Gdyby było poprawne, to w słownikach przy odmianach byłoby Mianownik - bossowie/bossy. Ale nie jest.
    Czy nikogo "bossy" nie bolą? Bolą ludzi, którzy dbają o poprawną polszczyznę.

    - - - - - - - - - -

    Źródło: https://pl.wiktionary.org/wiki/boss

  5. #5
    tetrax
    Konto usunięte
    Cytat Napisał Tomoe Zobacz post
    Pełna zgoda, w mianowniku i wołaczu w liczbie mnogiej poprawnym określeniem jest bossowie.

    tetrax, może określenie bossy mieści się w spektrum uzualnym (chociaż moim zdaniem raczej nie), ale to nie oznacza, że jest to prawidłowe. Wszystko, co odstaje od normy językowej, a nie jest regionalizmem czy żargonem specjalistycznym, jest błędem. Gdyby było poprawne, to w słownikach przy odmianach byłoby Mianownik - bossowie/bossy. Ale nie jest.
    Czy nikogo "bossy" nie bolą? Bolą ludzi, którzy dbają o poprawną polszczyznę.

    - - - - - - - - - -

    Źródło: https://pl.wiktionary.org/wiki/boss
    Dbam o poprawną polszczyznę, ale to jedno z tych słów które poprawnie brzmią dla mnie gorzej, a że język jest żywy to nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby je zmienić. Nie mówię o tym, żeby zacząć mówić poszłem zamiast poszedłem, ale to słowo - boss - jest stosunkowo nowe.

  6. #6
    Użytkownik Avatar Tomoe
    Dołączył
    30-12-2017
    Postów
    20
    Język cały czas ulega zmianie - postęp technologiczny sprawia, że trafia do języka polskiego coraz więcej kalk językowych.
    Przeważnie przejmuje się te słowa, do których trudno stworzyć polski odpowiednik. O ile myszkę komputerową dało się ładnie spolszczyć, tak co możemy wymyślić do bossa, żeby można było to ująć dość krótko? Zła postać? Antagonista? Niezbyt się to komponuje.
    Mi z kolei określenie bossy brzmi dziwnie. Dla Ciebie brzmi gorzej, bo się przyzwyczaiłeś do tego błędu i on stał się dla Ciebie normą, a w rzeczywistości uzusem.

    Podam inny przykład, przy Garudzie pojawia się określenie "Pogoda zmieniła się". A w co? W nic. Powinno być "Pogoda się zmieniła", bo wtedy to oznacza zmianę pogody, a nie zmianę pogody w coś innego, co sugeruje pierwsze zdanie. Które określenie bardziej Ci odpowiada? Niektórzy się przyzwyczaili do tego pierwszego i jak będzie zmiana na drugie, może im się to nie podobać, niezależnie do tego, czy jest to prawidłowe, czy też nie.

  7. #7
    tetrax
    Konto usunięte
    Więc walcz o formę bossowie, ja będę walczyć o formę bossy. Kiedy mówisz bossowie to według mnie zbyt personalizujesz te stworzenia. To te bossy a nie ci bossowie, chyba że mówisz o swoich szefach.

    Cytat Napisał Tomoe
    Mi z kolei określenie bossy brzmi dziwnie.
    PS. Nie "Mi", tylko "Mnie", przynajmniej w tym przypadku.

  8. #8
    musaraj
    Konto usunięte
    Cytat Napisał Tomoe Zobacz post
    Mi z kolei określenie bossy brzmi dziwnie.
    "Bossowie" to określenie przestarzałe, pochodzące z czasów, gdy "boss" odnosiło się przede wszystkim do szefa. Szef, wiadomo - garnitur, lakierki, donośny pewny siebie głos... Przede wszystkim osoba.
    A bossy w MFO? Węże, Żółwie, Tygrysy, Bażanty, Dzikie Kaczki, Wilki i Rysie. Dlatego zasadne wydaje się, by nadać słowu "boss" w kontekście MFO3 rodzaj niemęskoosobowy. Te bossy. Bijemy/wymieniamy te bossy, a nie "tych bossów".

    Niewykluczone, że mamy do czynienia z pewnym folklorem. W innych grach boss jest ważny, jest przebiegły, jest godnym przeciwnikiem, wstyd by było przegrać z "rzeczą", więc gracze posługują się rodzajem męskoosobowym w celu podkreślenia siły bossa. W MFO bossy istnieją po to, by dostarczać dropy randomom.

  9. #9
    Użytkownik Avatar Tomoe
    Dołączył
    30-12-2017
    Postów
    20
    tetrax, fakt, mnie jest w tym przypadku prawidłowe. Nie zauważyłam, że tak napisałam.

    musaraj, bijemy kogo? co? tych bossów, mamy tu inny przypadek, niż omawiany powyżej.
    Jest to rodzaj męskoosobowy, bo ten boss. A te bossy by było, gdyby były rodzaju niemęskoosobowego. Ta boss, te bossy, jeśli bossami są postaci żeńskie.
    Te bossy w przypadku rodzaju męskoosobowym są błędem.

  10. #10
    musaraj
    Konto usunięte
    Cytat Napisał Tomoe Zobacz post
    Jest to rodzaj męskoosobowy, bo ten boss.
    Ten pies, ci psowie?

  11. #11
    Użytkownik Avatar Tomoe
    Dołączył
    30-12-2017
    Postów
    20
    Cytat Napisał musaraj Zobacz post
    Ten pies, ci psowie?
    To słowo ma inne pochodzenie i rządzi się innymi zasadami. W tym przypadku jak byk masz ten pies, te psy, jest to uważane za wzór. W przypadku samicy psa masz sukę i ona też ma pewną ustaloną odmianę. Są odmiany regularne, nieregularne, dlatego nasz język jest trudny do nauki.
    Boss jest wyrazem obcym, który stosunkowo niedawno wszedł do języka, została ustalona taka a nie inna odmiana, a jak Wam się nie podoba, to miejcie pretensje do Rady Języka Polskiego, bo to oni są w tych kwestiach decyzyjni.
    Ostatnio edytowane przez Tomoe ; 05-09-2018 o 21:07

  12. #12
    Użytkownik Avatar Panda
    Dołączył
    19-11-2012
    Postów
    282
    Boss to słowo z Ang, oznacza "Szef" czy więc poprawną nazwą nie powinno być Bosses?

  13. #13
    tetrax
    Konto usunięte
    Cytat Napisał Panda Zobacz post
    Boss to słowo z Ang, oznacza "Szef" czy więc poprawną nazwą nie powinno być Bosses?
    A zapożyczasz z angielskiego rzeczownik czy odmianę? o.O

  14. #14
    musaraj
    Konto usunięte
    Pochodzenie słowa nie ma znaczenia.
    Ten mebel, ci meblowie
    Ten pies, ci psowie
    Ten komputer, ci komputerzy

    Wszystkie te słowa w poprawnej formie (meble, psy, komputery) są w rodzaju niemęskoosobowym. Nie dlatego, że nie mają rodzaju męskiego, lecz dlatego, że nie odnoszą się do osób. Do tego właśnie dążę w bronieniu słowa "bossy". Te Kobry, te ogry, te krakeny, te duchy gothar, te wampirzyce. Te wszystkie bossy.

    Nie wiem czemu mieszasz do sprawy Radę Języka Polskiego, która nigdy do tego słowa się nie odniosła. Internetowa wersja Słownika Języka Polskiego PWN podaje słowo "boss" z odmianą "bossowie, jednak nie wymienia wśród znaczeń "silniejszego przeciwnika w grze komputerowej", przeto swoją linię argumentacji uważam za niewzruszoną.

  15. #15
    To mogę napisać tutaj o "statuy"?
    "Statui" brzmi o wiele lepiej.

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •