PDA

Zobacz pełną wersję : mana potworków - ciekawostka implementacyjna



benerit
04-04-2011, 09:03
Każdy, kto walczył z ptakami piorunowymi (czy jak one się tam zwą) zauważył, że mają mało many i po 3 atakach walą już słabymi fizycznymi ciosami. Kto poszukał bardziej znalazł miejsce gdzie można walczyć z dwójką takich ptaków i całkiem nieźle expić.

Po dużej ilości walk zauważyłem, że ptaki oszukują :) a raczej pojawia się pewne niedociągnięcie twórców gry.
Oto kolejka:
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ptak1 - pioruny
mój ruch
ptak2 - pioruny
ptak1 - pioruny
mój ruch
ptak2 - pioruny
ptak1 - pioruny !!!
Skąd miał manę na 4 atak piorunami? Odpowiedź jest prosta - nie miał. Żaden potwór w grze nie ma many. Dlatego też jej nie widać. Nie ma mowy o wyczerpywaniu się many tylko o sprytnej implementacji warunków ataku.
Dla przykładu ptaki:
jeśli runda <=3 pioruny
else atak fizyczny
Potworki atakujące od czasu do czasu magią, a potem przerzucające się tylko na fizyczne:
jeśli runda <=10 atakuj z prawdopodobieństwem x% czarem y
else atak fizyczny

Rozwiązanie sprytne co prawda nie będziemy już mieć potworków rzucających na siebie mikstury many (dzięki czemu zyskiwaliśmy kolejkę ataku w mf2), ale pojawił się inny problem.
Implementacja warunku po turach ewidentnie liczy tury gracza. Więc zakładając że jest gracz o dużej obronie z niską szybkością może kolejka wyglądać nawet tak:
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ruch gracza
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ruch gracza
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ruch gracza

sytuacja w drugą stronę:
ruch gracza
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ruch gracza
ruch gracza
ptak1 - pioruny
ptak2 - pioruny
ruch gracza
ptak1 - atak fizyczny...

w przypadku tych potworków szansa na to niewielka, ale radzę twórcom uważać na przyszłość gdyż ewidentnie taka implementacja preferuje graczy z dużą szybkością.


Nie jestem oczywiście przekonany na 100% że tak to wszystko działa, gdyż nie widziałem kodu, ale wszystko na to wskazuje :)
Może ktoś z adminów potwierdzić lub obalić moją teorię :)

Edwin
04-04-2011, 09:06
Ooo zaskoczyłeś mnie! Kiedyś specjalnie zwracałem na to uwagę i byłem praktycznie pewien, że po tak rozpoczętej walce ptaki i tak biją po 3 razy z pioruna. Nie mam tego możliwości sprawdzić aktualnie, ale ciekawe znalezisko z pewnością :)

Krycha
04-04-2011, 09:58
Nigdy jeden ptak nie uderzył we mnie 4x burzą błyskawic, czy to miałem więcej, czy mniej szybkości. Dlaczego ?
Burza błyskawic ma ograniczenie do 3 użyć podczas walki. Potworki mają manę, co można zauważyć w walce z niebieską galaretą, czy też nimfą, w końcu słabo biją z ataków fizycznych.

Czy w ogóle taka sytuacja jest możliwa, by dwa ptaki zaatakowały 3x na początku walki, czyli jeden miałby cios podwójny a drugi już nie ? Podeprzyj swoją tezę jakimś raportem.

Tomi
04-04-2011, 12:21
No to muszę sprostować, że potwory mają manę i akurat ptakowi gromu starcza na zaledwie 3 ataki zdolnością, co poniekąd wynikło z przeoczenia. (jak wylosuje się więcej many to starcza na 4).
Zmieniłem skrypt i teraz będzie atakował również ziemią (20%) i ładował manę jak mu zabraknie ;)

Goddess Of War
04-04-2011, 12:28
No to muszę sprostować, że potwory mają manę i akurat ptakowi gromu starcza na zaledwie 3 ataki zdolnością, co poniekąd wynikło z przeoczenia. (jak wylosuje się więcej many to starcza na 4).
Zmieniłem skrypt i teraz będzie atakował również ziemią (20%) i ładował manę jak mu zabraknie ;)

tomi i mój poradnik właśnie legł w gruzach ;d

Spellcaster
04-04-2011, 13:13
Heh teraz zamiast na 6tym to na 10 tym na ptaki gromu, nie ma lekko :D

QSQ
04-04-2011, 13:15
Dobrze Tomi, bo za łatwo było :)

Ja zdążyłem nabić 14 jak jeszcze tego nie było :)

Chaos
04-04-2011, 13:28
Hah a ja już na 10lv po 2 brałem.
Wykorzystując około 120 ruchów wbiłem tam 3 lvle.
Więc szybko szło.
Hah teraz nowi gracze nie będą mieli tak łatwo.

Val Gaav
04-04-2011, 13:39
sprawdzalem na energetycznej plazmie jak ma sie oszroniona zbroje , i mana się kończy bo jak miałem tylko lód aktywny to taką walkę przegrałem na szybkiej

musaraj
04-04-2011, 18:29
https://mfo3.pl/report.php?bid=568214&vpid=904&vtid=0

Ziemia?

QSQ
04-04-2011, 18:33
Od dzisiaj atakują dodatkowo ziemią, jest to spowodowane tym, że były za proste jak na ilość dośw. i kasy.

ADIHC1
04-04-2011, 18:36
Link nie działa.

Jeśli pytasz dlaczego atakują ziemią: https://forum.mfo3.pl/showthread.php?675-mana-potwork%C3%B3w-ciekawostka-implementacyjna&p=4512#post4512

(połączyłem tematy)

musaraj
04-04-2011, 18:43
Niepotrzebna zmiona ;>
Do closa

QSQ
04-04-2011, 18:47
Było za łatwo, 3 rundy i ptak walił z fista, co kompletnie mu nie wychodziło :) Expienie na low lvl było zbyt proste :) Teraz będzie troszkę trudniej.