PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocnicy



tibier
22-06-2011, 16:05
W grze zaobserwowałem coraz większą ilość nowo zarejestrowanych graczy, to pewnie przez bannery reklamowe które widziałem już na kilku stronach.
Co do nowych graczy to kiedy z nimi rozmawiam zauważam że nie potrafią sobie poradzić z grą.
Nie rozdają statystyk (nie wiedzą nawet ze takowe są), nie zakładają EQ itp
Po kilku rozegranych walkach (często przegranych) poddają się i wylogowują, mimo że byli w grze nawet 40 minut.
Gra jest trochę skomplikowana, a każdemu zależy żeby grało w nią jak najwięcej graczy.
Wpadłem na pomysł jak my możemy pomóc nowicjuszom.

Wprowadzamy punkty "pomocy" i ich ranking.

Każdy nowy gracz (do 5 poziomu) miałby pod prawym przyciskiem pozycję "Pomógł mi" którą klikałby na graczu który pomógłby mu rozdać statystyki, założyć EQ, wyjaśnić walkę automatyczną itp.

Kiedy ten nowy gracz osiągnąłby powiedzmy 7 poziom, osobowa która mu pomogła dostawałaby + 1 pkt pomocy.

Dlaczego nie od razu dostawałaby punkt pomocy?
Żeby nie było tak że ktoś tłumaczy tylko nowicjuszowi jak kliknąć "Pomógł mi" zamiast nauczyć go podstaw gry, tak żeby osiągnął ten 7 poziom.

Dlaczego 7 poziom?
Odstraszyłoby to chętnych do robienia multi , dla zyskania 1 pkt. Łatwiej poświecić komuś około 10 minut niż 2 godziny expić na 7 czy 8 poziom.

Można się jeszcze zastanowić nad tym żeby powiedzmy za 14 poziom nowego gracza osoba która mu pomogła dostawała jeszcze + 1 pkt, tak żeby pomagający pomagał także w późniejszym etapie gry i zależało mu na tym żeby nowicjusz nie przestał grać.

Chaos
22-06-2011, 16:09
Nie.
Bardziej przydałby się jakiś tutorial dla nowych graczy.
Jakaś wiadomość że po wbiciu lv można rozdać pkty statystyk.

MaX Zino
22-06-2011, 16:11
Jak najbardziej :D Pomoc nowym graczom i zachęcanie ich do gry jest czymś wskazanym. Punkty pomocy też są dobrym pomysłem, ale... Po co one komu skoro by nic nie dawały. Najlepiej byłoby wprowadzić je do rankingu lub też za ilość udzielonych pomocy np. kolorowy nick :]

tibier
22-06-2011, 16:33
@Max Zino
Tak samo nic nie daje CI ranking pvp ;)

Tak jak napisałem trzeba dodać ranking tych punktów. Pomysł z kolorowymi nickami ciekawy, można dodać outfity lub jakieś medale.
Tutoriale się nie sprawdzają i są już dodane. Mało kto lubi czytać, tutorialowi nie zadasz tez pytania.

musaraj
22-06-2011, 16:48
moim zdaniem powinny się pojawiac strzałeczki np. przy sttystykach po wbiciu 1 lv, po uzyskaniu pierwszego uzbrojenia itd.
A ten 7 lv to źle podałeś :D
Bo ja wszystkie dodatkowe postacie robiłem do 8 lv, aby pokonać galaretke :)

tibier
22-06-2011, 16:51
moim zdaniem powinny się pojawiac strzałeczki np. przy sttystykach po wbiciu 1 lv, po uzyskaniu pierwszego uzbrojenia itd.
A ten 7 lv to źle podałeś :D
Bo ja wszystkie dodatkowe postacie robiłem do 8 lv, aby pokonać galaretke :)

To już jest.
Co do poziomu może być nawet 15.

Nyhariel
22-06-2011, 17:04
Nie. Gra nie jest skomplikowana, wystarczy odwiedzic wszystkie zakladki, przeczytac FaQ i wszystko juz wiadomo. Punkty pomocy i ich ranking? Moze zrobimy jeszcze rankingi, kto najwiecej czasu spedza w grze, kto wysyla najwiecej smsow, kto jest najstarszy, albo kto jest najwyzszy?

tibier
22-06-2011, 17:09
Dla Ciebie nie jest. Tylko co 15 osoba co się zarejestruje , gra w nią chociaż 1 dzień.

musaraj
22-06-2011, 17:16
Skąd masz takie statystyki o.0?
To nie szkodzi. Ta gra jest dla najlepszych.
A skoro już tak posługujesz się statystykami, to popytaj czemu koncza grę.

tibier
22-06-2011, 17:21
Liczba aktywnych, Statystyki itp.
Jak gra się nie rozwija to się może szybko skończyć (albo adminom chęć na jej dalsze robienie).
Kończą grę bo nie wiedzą jak w nią grać bo jest skomplikowana, nikogo nie znają kto w nią gra bo jest nowa?

Nyhariel
22-06-2011, 17:21
Nie, nie dla mnie nie jest... kazdy kto przeczyta FaQ, ogarnie wszystkie zakladki, bedzie wiedzial co i jak... w innym wypadku gratuluje takiej osobie myslenia. musaraj on ma dobre statystuki, slyszalem, ze co 30 osoba grajaca w mfo nie ma jednej reki.

Co do Ciebie tibierze... masz 3 lv i nie mozesz ogarnac gry z tego co widze :)

I skad mozesz wiedziec, ze tyle osob rezygnuje bo nie ogarnia, skoro sam grasz - 0 dni 0 godzin i 14 minut...

tibier
22-06-2011, 17:38
Liczba aktywnych graczy wzrasta może o 10 dziennie mimo ze rejestruje się jednego dnia po 130-150 osób. Liczba aktywnych jest tylko dlatego ok 1/6 całości bo ostatnio wzrosła nagle liczba rejestrujących się dzięki reklamie.

Chaos
22-06-2011, 18:10
Jak najbardziej :D Pomoc nowym graczom i zachęcanie ich do gry jest czymś wskazanym. Punkty pomocy też są dobrym pomysłem, ale... Po co one komu skoro by nic nie dawały. Najlepiej byłoby wprowadzić je do rankingu lub też za ilość udzielonych pomocy np. kolorowy nick :]

Stanowczo na nie dla kolorowego nicku.

Nie przesadzajmy...

aich
22-06-2011, 18:48
Wszystko jest łopatologicznie wytłumaczone, wystarczy tylko czytać informacje w chmurkach :) Jak komuś się spodoba gra to będzie w nią grał, a jeśli ktoś jest idiotą(za przeproszeniem) to i tak nie zrozumie. Jedynie dzięki swoim pomocnikom da się naciągnąć na 10MF za 50k i stwierdzi, że gra nie jest darmowa, itp.

Tomi
22-06-2011, 23:39
Ostatnimi czasy pododawane zostały różne podpowiedzi na niskich poziomach - dosyć łopatologiczne. Może dorzucę jeszcze jakiegoś NPC z dodatkowymi podpowiedziami. Oczywiście nic nie zastąpi kolegów wciągających do gry i tłumaczących co do czego - w taki sposób najlepiej pozyskuje się graczy.
Nie jestem przekonany czy dodatkowe punkty za pomoc przyniosły by porządany efekt. Najlepiej, aby każdy pomagał choćby swoim REF'om ;]

Nyhariel
23-06-2011, 00:26
Mysle, ze jest wielu graczy bedacych w stanie pomoc nowym graczom. Ja na ten przyklad zawsze odpisuje i chetnie pomagam, aczkolwiek na prawde nie jest ciezko ogarnac gre.

ADIHC1
23-06-2011, 01:55
Jeśli opisywane problemy faktycznie mają miejsce, to może by dodać parę komunikatów informacyjno-ostrzegawczych? Jeśli gracz na 5 poziomie nie ma założonego ekwipunku - popup, a w nim "uzbrojenie możesz kupić w ..., założyć w zakładce ..., a statystyki postaci rozdać w ...". Podobnie w przypadku pierwszego pojedynku - jeśli gracz nie ma na sobie uzbrojenia i rozdanych statystyk, dostawałby odpowiedni popup.

Tomi
23-06-2011, 02:05
Jeśli opisywane problemy faktycznie mają miejsce, to może by dodać parę komunikatów informacyjno-ostrzegawczych? Jeśli gracz na 5 poziomie nie ma założonego ekwipunku - popup, a w nim "uzbrojenie możesz kupić w ..., założyć w zakładce ..., a statystyki postaci rozdać w ...". Podobnie w przypadku pierwszego pojedynku - jeśli gracz nie ma na sobie uzbrojenia i rozdanych statystyk, dostawałby odpowiedni popup.

są już takie popupy:
- przy wejściu na rynek - informacja gdzie kupić ekwipunek i mikstury
- przy pierwszym wejściu do dębowego boru i nie założonej broni lub założonej różdżce i braku nauczonych zaklęć
- przy 3 poziomie wbitym i nie rozdanych statystykach

Oczywiście są osoby, którym to nie pomaga - zatwierdzają informację o tym, że nie rozdali statystyk (z instrukcją gdzie to zrobić), to tego zakładka świeci się na żółto a i tak ich nie rozdają ;) - a jeśli nie rozdają stat to wbijany level nic im nie daje, co oczywiście zniechęca prędzej czy później. Chyba trzeba dodać auto-rozdawanie statystyk ;]

ADIHC1
23-06-2011, 02:33
No widzisz, nawet nie wiedziałem ;)

A może by tak rozbudować misję, która wymagana jest do wyjścia z Dilli? Niech prowadzi krok po kroku - kup uzbrojenie w ..., załóż w zakładce ..., wbij poziom walcząc z ..., rozdaj statystyki w zakładce ..., itp. itd. Bo obecnie pewnie wszystko przeklikują się przez to, co ma do powiedzenia Solidus, zupełnie nic z tego nie wynosząc.

No i dziennik zadań powinien być łatwiej dostępny - może ikona nad mapą? Jest tam sporo miejsca na belce... I niech mruga lub wyświetla ilość rozpoczętych misji (a najlepiej jedno i drugie) ;)

Tomi
23-06-2011, 03:03
No widzisz, nawet nie wiedziałem ;)

A może by tak rozbudować misję, która wymagana jest do wyjścia z Dilli? Niech prowadzi krok po kroku - kup uzbrojenie w ..., załóż w zakładce ..., wbij poziom walcząc z ..., rozdaj statystyki w zakładce ..., itp. itd. Bo obecnie pewnie wszystko przeklikują się przez to, co ma do powiedzenia Solidus, zupełnie nic z tego nie wynosząc.
Co do Solidusa to już nieco odchudziłem te dialogi i jeszcze pewnie dalej je odchudzę - lepiej sprawdzają się pojedyncze kwestie "naprowadzające" co jakiś czas - właśnie typu "nie założyłeś broni" - jak jest jedno okienko z krótkim tekstem, to jest większa szansa na to, iż zostanie przeczytane ;].



No i dziennik zadań powinien być łatwiej dostępny - może ikona nad mapą? Jest tam sporo miejsca na belce... I niech mruga lub wyświetla ilość rozpoczętych misji (a najlepiej jedno i drugie) ;)

To na pewno - mam nawet na liście, żeby dołożyć ikonkę na górny pasek.

Trzeba chyba zrobić rozeznanie wśród 1-3 leveli :)

Chaos
23-06-2011, 03:21
Moi Poleceni:
Jak widać jest tylko jeden gracz który przekroczył magiczną barrierę - 10lv

https://img3.imageshack.us/img3/9679/polecony.png

Nyhariel
23-06-2011, 06:46
ale to nie od razu musi byc kwestia tego, ze nie ogarniaja gry. Mozliwe, ze po prostu gra nie podeszla. Skoro to ludzie, ktorym poleciles gre, zapewne podpytaliby sie Ciebie jezeli czegos by nie wiedzieli.

Nerus
23-06-2011, 10:58
Chaos skąd ich aż tyle wziąłeś ;>>

Tomi
23-06-2011, 13:58
ale to nie od razu musi byc kwestia tego, ze nie ogarniaja gry. Mozliwe, ze po prostu gra nie podeszla. Skoro to ludzie, ktorym poleciles gre, zapewne podpytaliby sie Ciebie jezeli czegos by nie wiedzieli.

oni raczej nie są świadomi, że Chaos im polecił grę ;]

Żeby poznać prawdziwe przyczyny, trzeba by popytać się takich 3 lv - kilka osób już złapałem na mapie i rzeczywiście połowa z nich nie mogła się połapać co i jak, pierwsza porażka z potworem od razu zniechęca ich do gry - a o nią nie trudno, gdy nie ma się założonej broni, nie używa się mikstur i nie rozdaje statystyk ;]. (pomimo komunikatów wciąż są takie osoby).
Te kilka zdań zamienione z "pomocnym" przechodniem jednak od razu zmieniało nastawienie - no bo już mają "kolegę" w grze itp. Trzeba pamiętać, ze są to z reguły młode osoby i gra jednak sprawia im trudność przy pierwszym kontakcie.

Z jakiejkolwiek reklamy skuteczność 10% regularnie grających jest już niezła (pożądana 20%) - są to zazwyczaj osoby dosyć przypadkowe, nikogo w grze nie znają, grają już w inną grę, gdzie mają osiągnięcia lub nie są ogólnie zorientowane w tego typu grach itp. Nic nie zastąpi kolegi, który przez ramię wytłumaczy co i jak, wspólnie poexpi itp. - taki "kolega z klasy" ma skuteczność werbowania prawie 100%. Najpierw muszą jednak ci koledzy-pionierzy sami poznać/wciągnąć się w grę.

Nyhariel
23-06-2011, 15:39
No ale sa te komunikatory, o ktorych wspomniales. Problem nie tkwi w tym, ze nie sa w stanie ogarnac gry, po prostu nie chce im sie czytac podpowiedzi, a na to nawet "najwiekszy" nie poradzi.

Jaskier
23-06-2011, 21:36
Pomysl Adiego, z przymusowym samouczkiem (krotkim, ale dosc sensownym, obejmujacym wiekszosc problemow) jest dobry, jednak przydalaby sie jakas mozliwosc a'la skip intro, tylko w przypadku, gdy jest to np nasza 2 postac, a na pierwszej mamy minimum 15lvl?

ADIHC1
24-06-2011, 00:40
Skoro popupy nie pomagają (śmiało można założyć, ze są po prostu ignorowane), a rozmowa tak - może jakiś prosty "czatbot" rozwiązałby problem? Zamiast wyświetlać popup, rozpoczynałaby się rozmowa na czacie.


bot: cześć
bot: czemu nie rozdałeś statystyk po awansie postaci na wyższy poziom?
bot: przez to przegrywasz
bot: statystyki możesz rozdać ...
bot: pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc innych graczy na kanale czatu ... lub na forum

Można też zastosować mały "myk" i wiadomości wysyłane przez niedoświadczonego gracza, przekazywać losowemu doświadczonemu graczowi online i odwrotnie. Problemem jednak mogą okazać się nadużycia i naciąganie na płatności...

Jaskier
24-06-2011, 01:25
To moze warto zrobic grupe ludzi chetnych do pomocy?

Mita bank
24-06-2011, 01:45
bym był chętny do takiej pomocy,
nowa grupa na forum (oczywiście z kolorowym nickiem;)), jakaś zakładka w grze "pomocnicy" gdzie była by informacja że ci gracze pomagają (z dopiskiem że jesli którys nie odpisze to spróbować do innego, niektórzy są zalogowani a np. oglądają film i zanim odpisza to ktoś juz moze sie wylogować) i nasze nicki z przyciskami do czatu i podziałem na online.
Pomoc mogłaby być bezinteresowna, ale więcej chętnych pomocników znajdziecie jeśli dacie jakąś małą nagrodę ;) ale za pomoc, a nie bycie pomocnikiem...niektórzy chcieliby ten tytuł tylko po to żeby czerpać z tego korzyści nic nie robiąc.

ADIHC1
24-06-2011, 03:21
Idąc krok dalej można wrócić do pomysłu "mini-gm". Pomocnika, który pomagałby w moderowaniu czatu w grze, a przy okazji "odbierał" przekierowane z bota pytania niedoświadczonych graczy.

Mita bank
24-06-2011, 04:24
boje sie tylko pytań tych graczy...niektórzy mogą byc naprawdę specjalnie uzdolnieniu w wyprowadzaniu z równowagi i równie uparcie, mający tez dużo czasu :P
a mini-gm'owi nie wypada blokować graczy na czacie :P

benerit
24-06-2011, 07:58
akurat z mojego doświadczenia strasznie irytujące na początku było zapominanie o naciskaniu przycisku "zapisz" po założenu gemów, broni, zdolności. Na początku chyba kilkanaście razy mi się zdarzyło przygotować do walki i przegrać, bo przygotowań nie zapisałem. Problem z niezałożonym EQ u 1lv też może być tym spowodowany. Jeśli jednak jest sterta graczy z 1lv to oznacza to, że nie poświęcili nawet 5 min na grę. Pewnie nawet snu nie przeszli. W tym wypadku nie można mówić o winie gry ale o złym odbiorcy.

Chaos
24-06-2011, 11:19
Mita, kolorowy nick raczej odpada.
Jak zauważyłeś nawet Admini nie mają "specjalnych" kolorków.
Więc w grze, jak i na forum nie będzie kolorowych nicków za zajmowane stanowisko.
Zapewne nawet GM'owie nie będą mieli swojego kolorku, tylko dopisek [GM] przed nickiem.

Tomi
24-06-2011, 13:07
akurat z mojego doświadczenia strasznie irytujące na początku było zapominanie o naciskaniu przycisku "zapisz" po założenu gemów, broni, zdolności. Na początku chyba kilkanaście razy mi się zdarzyło przygotować do walki i przegrać, bo przygotowań nie zapisałem. Problem z niezałożonym EQ u 1lv też może być tym spowodowany. Jeśli jednak jest sterta graczy z 1lv to oznacza to, że nie poświęcili nawet 5 min na grę. Pewnie nawet snu nie przeszli. W tym wypadku nie można mówić o winie gry ale o złym odbiorcy.
To na pewno, już dawno miały być zrobione ostrzeżenia o niezapisanych zmianach ;]
W sumie można by się tego zapisywania pozbyć, ale wtedy nie będzie można śledzić zmian w statystykach pomiędzy poprzednim, a nowo-zakładanym eq.
Sporo jest właśnie 2-4 lv, czyli osób, które jednak trochę pograły - liczba 1lv jest raczej "w normie".

Tomi
29-06-2011, 13:21
Ta propozycja, pośrednio powiązana z tą: https://forum.mfo3.pl/showthread.php?3450-Punkt-Reputacji-dawany-poprzez-gr%C4%99 jest na liście rezerwowej. Czy wejdzie? Czas pokaże.